BANJALUKA, Vršilac dužnosti direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Darko Tomaš rekao je večeras da Fond već ima prijedloge određenih rješenja problema zloupotrebe ocjene privremene nesposobnosti radnika za rad.
“Već smo krenuli da radimo na sređivanju ovog problema o kojem smo više puta razgovarali i sa premijerom /Republike Srpske Željkom Cvijanović/ i ministrom /zdravlja i socijalne zaštite Srpske Slobodanom Stanićem/ -upoznali ih o nekim konkretnim problemima koje smo identifikovali i već imamo prijedloge određenih rješenja”, istakao je Tomaš.
On je za Alternativnu televiziju rekao da ima veoma savjesnih i odgovornih ljekara koji svoj posao obavljaju profesionalno i odgovorno, ali da su u Fondu svjesni da ima i određenih zloupotreba.
Tomaš je naveo da je Fond prošle godine imao trošak po tom osnovu od oko 12 miliona KM i da je prosječno mjesečno na bolovanju bilo oko 10.500 radnika, dok je za prva tri mjeseca ove godine trošak Fonda po tom osnovu bio 1,9 miliona KM, a mjesečno prosječno je bilo oko 9.900 radnika na bolovanju.
“Već vidimo da u ovoj godini u prosjeku imamo manje ljudi na bolovanju nego ranije, a možda je to rezultat toga što smo neke komisije već promijenili”, rekao je Tomaš.
On je istakao da nije dovoljno samo da Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i resorno ministarstvo vrše kontrole, nego to treba da rade i u samim domovima zdravlja.
Tomaš je najavio da će prilikom potpisivanja ugovora sa zdravstvenim ustanovama definisati drugačiji vid odgovornosti i da će, možda prvi put ove godine, sa svakim doktorom koji dobije šifru od Fonda potpisati ugovor kojim će jasno biti definisana i njegova prava, ali i obaveze i odgovornost.
On smatra da će i to s jedne strane doprinijeti da problem bude uozbiljen. “Moram priznati i reći da se kontrola Fonda više svodila na kontrolu forme nego na kontrolu same suštine, a i premijer nam je dala nalog da se počnemo baviti suštinom problema”, naveo je Tomaš.
On je zaključio da se situacija, ne samo u Fondu, nego i u cijelom zdravstvenom sistemu Srpske može riješiti, ali da neće biti dovoljno da samo Vlada Srpske, ministar i Fond zdravstvenog osiguranja preduzmu određene mjere, jer je veoma važno da se i na terenu ima adekvatan odgovor.
On je podsjetio da u Srpskoj ima 696 doktora porodične medicine, odnosno nosilaca timova koji imaju šifre za potpisivanje, odnosno imaju, kako je rekao, blanko fakture da mogu Fondu stvarati trošak, te da odgovornost mora biti i kod svih tih ljudi, ali da ni Fond ne bježi od odgovornosti.
Govoreći o favorizovanju određenih lijekova kod doktora, Tomaš je rekao da farmaceutska industrija jeste dobro organizovana industrija, ali da od svih koji rade u zdravstvenom sistemu Srpske zavisi koliko će dozvoliti da neko ima uticaj na donošenje njihovih odluka.