BEOGRAD, Vlasnik modne konfekcije “Todor” Mirko Todorović pozdravio je danas donošenje novog paketa pomoći privredi i model kreditiranja preko Fonda za razvoj, ali je istakao da bi bilo uputnije da država krene u pravcu rasterećenja privrede i smanjenja troškova poslovanja.
“Generalno, svaki potez koji olakšava poslovanje privrede je dobrodošao i privreda će to pozdraviti. Subvencionisani krediti su bili interventna mjera koja je u jednom trenutku dala određene rezultate ali svakako na te kredite nije moglo dugoročno da se računa, naročito sada, kada imamo problem sa finansiranjem republičkog budžeta”, rekao je Todorović.
On je ocijenio da je Fond za razvoj kao nacionalna finansijska institucija koja kreditira preduzeća i do sada nudio povoljne kredite, što je dalo dobre rezultate.
Prema njegovim riječima, dobro je što su ove godine povećana sredstva sa kojima će raspolagati taj Fond pod uslovom da je dobar projekat i firma koja konkuriše.
“Ne spadam u grupu onih koji žale za subvencionisanim kreditima i prije sam za to da država smanji pritisak na privredu, a to će učiniti ako izvrši restrukturiranje rashoda u budžetu”, naveo je Todorović koji je i jedan od osnivača Pokreta privrednik.
Ovaj preduzetnik je naveo da su privrednici u više navrata apelovali da se uvede čvrsta monetarna i fiskalna disciplina i da dalje insistiraju na tome.
“Ne može se dozvoliti da neko milione i milijarde dinara duguje i da za to ne odgovara.Treba da vidimo zašto se to tolerisalo, jer sve na teret onih koji funkcionišu i rade”, kazao je Todorović i naveo da takođe treba smanjiti obimnu državnu administraciju.
Todorović ističe da u naredne godine ne smijemo da uđemo sa planiranim deficitom i da imamo “ogromnu sivu ekonomiju i nenamjensko trošenje sredstava”.
Takođe, dodaje on, treba konačno da se shvati, koliko je privredi teško da ostvari komunikaciju sa državnim činovnicima i javnim ustanovama.
“O čemu mi ovdje pričamo, kada imamo toliko birokratije. Bilo bi dobro, ako država rastereti privredu, uvede pravilo “ćutanja administracije” i da svaki zahtjev koji podnesemo bude riješen u roku od 20 dana. Na taj način će nas još više stimulisati”, rekao je Todorović.
On je naveo da nije problem u produktivnosti pojedinih preduzeća, jer većina ima dobre radnike i ideje kako da sve realizuje, ali su sva pomenuta opterećenja dovela do toga da firme budu nekonkurentne na tržištu.
Todorović je kao primjer naveo svoje preduzeće “Todor” koje veći dio repromaterijala uvozi, a ako se odluči da povuče neku kreditnu liniju, uslovi su nepovoljniji od kreditnih uslova pod kojima konkurišu druga evropska preduzeća.
“Ako moram da povučem kreditnu liniju pod oštrijim uslovima, nego onaj ko posluje u Evropi a koristi kredit sa kamatom 0,5 do tri odsto, postavlja se pitanje, kako da ja onda napravim konkurentan izvozni program”, naveo je Todorović i zaključio da bi svakako trebalo uvesti “više struke u upravljanju državom i privredom” nego što je to bio slučaj do sada.
Vlada Srbije usvojila je juče paket mjera pomoći privredi, koji zajedno sa pomoći industriji vagonogradnje, koja će biti usvojena sljedeće nedjelje, ukupno predviđa podršku od sedam milijardi dinara. Tanjug