BANJALUKA, Poslodavci u RS svoje radnike često angažuju da potpuno besplatno obavljaju njihove privatne poslove poput čišćenja stanova, uređenja dvorišta, te pranja bazena, ali su zabilježene i uvrede koje zaposleni trpe od svojih pretpostavljenih kao što su “Vi mi se gadite”, “Svi ste vi sitna boranija za mene”, te “Ja hranim vašu djecu”.
Radnicima se zabranjuje čak i korištenje bolovanja, tako da su prisiljeni raditi i u slučajevima težih oboljenja: važno je samo da mogu doći do posla.
Sve to je “Nezavisnim” potvrdila Velka Odžaković, generalni sekretar Saveza sindikata RS, koja kaže da se u sklopu njihovog prošlogodišnjeg istraživanja 32 odsto radnika izjasnilo da trpi mobing, a po podacima iz ove godine, takvi slučajevi su povećani za dodatnih 10 procenata.
Ni to, međutim, nije vrh ledenog brijega, pokazuju iskustva sindikalaca.
“Taj postotak je znatno veći, ali radnici se još ne usuđuju da govore o tome, a mnogi od njih i ne prepoznaju tu vrstu povrede njihovog prava. Radnici o tome nerado pričaju i izbjegavaju da njihov problem dopre do lica javnosti ili da za tu vrstu problema traže sudsku zaštitu. Izbjegavaju sudske sporove jer strah od gubitka posla je neprekidno prisutan, tako da se trpi sve samo da se zaradi korica hljeba”, navodi Odžakovićeva.
Ona pritom dodaje da sve to vjerovatno ohrabruje poslodavce da i dalje neometano vrše mobing i druge vrste pritisaka na radnike. Rezultat svega je, ističe ona, da gotovo i nema djelatnosti u kojoj radnici nisu izloženi mobingu.
“Radnici su izloženi svim vrstama pritisaka, koji idu od verbalnih napada, nezasluženog kažnjavanja, pa i fizičkog napada i prijetnji kako njima, tako i njihovim porodicama. U ovom periodu najčešći oblik pritiska na radnike ogleda se u onemogućavanju korišćenja godišnjeg odmora, svakodnevni prekovremeni rad i po 12 sati dnevno, a da o tome nisu unaprijed obaviješteni, niti plaćeni. Treba navesti i obraćanje radnicima uz viku i prijetnju, te vrijeđanje”, ističe Odžakovićeva.
Ovakve tvrdnje naljutile su poslodavce, koji sindikalcima ponovo poručuju da im je “cilj samo da izazivaju probleme tamo gdje ne postoje”.
“Oni se stalno pozivaju na neka svoja istraživanja. Neka nam dostave takve podatke da bismo se mogli izjasniti. Treba pričati uvijek, ne uopšteno, već od slova do slova ko su ti poslodavci”, kazali su iz Unije udruženja poslodavaca RS.
Međutim, da zaista ima neodgovornih poslodavaca svjedoče i podaci koji su ustupljeni iz Republičke uprave za inspekcijske poslove.
“Republička inspekcija rada je za šest mjeseci ove godine izvršila 3.196 kontrola, gdje je u 971 slučaju ili 30 odsto kontrola utvrdila nepravilnosti. Poslodavcima je izrečeno 780 upravnih mjera kojima je naloženo preduzimanje određenih radnji u cilju otklanjanja nepravilnosti”, navela je Dušanka Makivić, viši stručni saradnik za odnose s javnošću Republičke uprave za inspekcijske poslove.
“Prijete otkazima, terorišu radnike”
Radnicima u RS prijetnja otkazom neprekidno visi nad glavom, a mobingu su posebno izloženi sindikalni aktivisti jer oni svojim radom u velikoj mjeri sprečavaju poslodavce da terorišu radnike, navela je Velka Odžaković, generalni sekretar Saveza sindikata RS.
“Mi u Savezu sindikata svakodnevno štitimo radnike od bahatog i nasilnog ponašanja poslodavaca, ali oni moraju imati hrabrosti da svoj problem iznesu i da zajedno s nama i svojim radnim kolegama solidarno budu na istom zadatku, da dozvole da se o tome priča i sudski procesuira, bez obzira na sve poteškoće do kojih dolaze na putu do pravde”, kaže Odžakovićeva. Nezavisne novine