BANJALUKA – Na adrese svih osiguravajućih društva u Srpskoj nedavno je stiglo pismo u kojem su anonimni pošiljaoci iznijeli tvrdnje da se „priprema preuzimanje kontrole nad Zaštitnim fondom Republike Srpske od strane jednog osiguravajućeg društva uz svesrdnu pomoć još par društava za osiguranje“.
U pismu se navodi da „ova grupa teži da izvrši privatizaciju Zaštitnog fonda, jer su namirisali veliki novac na računima fonda“.
„Pored raspolaganja novcem Zaštitnog fonda, osnovni cilj ove grupe je kupovina softvera iz Srbije od strane Udruženja osiguravača Srbije, što i ne bi bilo sporno da se radi o tržišnoj cijeni. Međutim, plan je da Fond plati tri puta veću cijenu od one koju plaćaju društva u Srbiji“, navodi se u pismu koje je stiglo i na adresu CAPITAL-a.
U pismu se tvrdi da je dugogodišnji direktor Zaštitnog fonda Grujo Komljenović ocijenjen kao nepodobna osoba za provođenje opisanog plana, uprkos tome što je 12 godina uspješno upravljao ovom institucijom.
„Pomenuti ekipa odlučila je da ga ukloni i na to mjesto postavi podobnog direktora, donedavno direktora tog društva D.V.“, navodi se u pismu bez navođenja o kojem osiguravajućem društvu se radi, ali iz kojeg je jasno da se aludira na bivšeg direktora Euros osiguranja Duška Valana.
Dalje se navodi da „pomenuti ekipa želi hitno da izmijeni Statut i omogući da direktor bude lice tehničkog smjera, iako je članom 36 Statuta jasno propisano da samo kandidat društvenog smjera može da bude direktor“.
„Sasvim je logično da Fondom i novcem članica treba da upravlja ekonomista, a ne npr. mašinac, zbog neophodnih specifičnih znanja iz oblasti finansija. Sada je najpotrebnije da osiguravajuća društva budu mudra, da Fond radi u interesu svih društava. To podrazumijeva da je funkcija direktora nezavisna, da se ne vezuje ni za jedno osiguravajuće društvo i da se ne dozvoli da se Statut mijenja po željama i potrebama pojedinaca“, navodi se u pismu.
Da u navodima anonimnih autora pisma ima istine, pokazalo se nakon što je za direktora Zaštitnog fonda RS, kao što je najavljeno u pismu koje je prije imenovanja kružilo po osiguravajućim kućama, imenovan Duško Valan.
Nakon što je Valan preuzeo direktorsku funkciju, u odgovoru Zaštitnog fonda na pitanja CAPITAL-a navedeno je da je imenovan u skladu sa svim propisima i procedurama, negirajući navode iz anonimnog pisma da se planira kupovina softvera po tri puta većoj cijeni.
„Duško Valan je imenovan za direktora odlukom Upravnog odbora od 26. aprila 2024. godine, nakon što je Agencija za osiguranje RS ocijenila da ispunjava uslove i rješenjem od 25. aprila 2024. godine dala saglasnost za njegovo imenovanje za direktora Zaštitnog fonda“, navodi se u odgovoru i napominje da je „za imenovanog od 2011. godine po različitim osnovama izdavana prethodna saglasnost za imenovanje na značajne položaje u društvu za osiguranje“.
Na pitanje da li on posjeduje visoku stručnu spremu društvenog smjera koja je prema Statutu Zaštitnog fonda neophodan uslov za izbor na funkciju direktora, iz Fonda objašnjavaju da je sve u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, te da je nastavni plan i program, po kome je Valan završio studije, između ostalog i u obrazovno-naučnom polju društveno humanističkih nauka.
„Predstavnici Zaštitnog fonda RS su kao dio šire radne grupe prisustvovali samo jednom zvaničnom sastanku sa predstavnicima Udruženja osiguravača Srbije. Navedeni sastanak je održan nakon što su usvojene izmjene zakona o obaveznim osiguranjima u saobraćaju kojim je propisano da Zaštitni fond vodi centralnu elektronsku bazu podataka neophodnih za zaključivanje ugovora o osiguranju, rješavanju odštetnih zahtjeva i podataka o obračunatoj premiji osiguranja“, kažu iz Fonda na pitanje da li su njihovi predstavnici u pregovorima sa odgovornima iz Udruženja osiguravača Srbije u vezi sa nabavkom softvera.
Sastanak je bio informativne prirode, kaže se dalje, i radi upoznavanja sa tehničkim rješenjem softvera u vlasništvu Udruženja osiguravača Srbije, a tokom razgovora nije pokretano pitanje cijene navedenog informacionog sistema.
„Poznato je da su predstavnici Udruženja društava za osiguranje RS sa predstavnicima Udruženja osiguravača Srbije održali niz sastanaka na temu digitalizacije u oblasti obaveznog osiguranja. Aktivnosti po ovom pitanju su pokrenute još 2019. godine kada su održani prvi sastanci koji su rezultirali potpisivanjem protokola o saradnji neposredno prije izbijanja pandemijea, a po okončanju pandemije nastavile su se zajedničke aktivnosti“, kaže se dalje.
Tokom navedenog sastanka predstavnika Zaštitnog fonda RS sa predstavnicima Udruženja osiguravača Srbije nije bilo razgovora o eventualnoj cijeni softvera koji je izradilo Udruženje osiguravača Srbije i koji je u upotrebi na teritoriji Srbije.
„Još jednom ističemo da Zaštitni fond RS i Udruženje osiguravača Srbije nisu pregovarali o eventualnoj cijeni softvera, ali ističemo da shodno neprofitnom statusu obe institucije eventualna cijena nabavke softvera za potrebe Zaštitnog fonda RS putem nabavke od Udruženja osiguravača Srbije neće imati komercijalni karakter“, kažu iz Fonda i preciziraju da bi „odluka o eventualnoj nabavci softvera bila povjerena Skupštini članica Zaštitnog fonda RS“.
Oni u odgovoru na pitanja CAPITAL-a na kraju napominju da su benefiti digitalizacije u sektoru obaveznog osiguranja u Srpskoj višestruki.
„Građani Srpske će na brži i jednostavniji način izvršavati obaveze i koristiti prava koja su u vezi obaveznog osiguranja u saobraćaju (jednostavnije korišćenje prava na naknadu štete, brža i jednostavnija registracija motornih vozila, korišćenje kartica prilikom plaćanja u postupku registracije vozila i slično). Digitalizacija će takođe omogućiti i institucijama RS da na bolji, jednostavniji i ažurniji način vrše svoje zakonom povjerene nadležnosti i vjerujemo da će doprinijeti podizanju ukupnog životnog standarda u Srpskoj“, ocjenjuju iz Zaštitnog fonda RS.
CAPITAL: D. Momić