ZAGREB, Preduzeća u Hrvatskoj u pojedinim industrijskim granama na naplatu potraživanja čekaju i do 200 dana, što je duže nego u Sloveniji ili Srbiji.
Tri četvrtine neplaćenih obaveza odnosi se na trgovinu, industriju i građevinarstvo, a nelikvidnost u Hrvatskoj lani je dosegla alarmantne razmere.
Prema podacima Finansijske agencije (Fina), krajem novembra 2009. ukupne neplaćene obaveze preduzeća dostigle su 20,75 milijardi kuna (2,84 milijardi evra), a tom dugu treba dodati i dug građana od oko pet milijardi kuna (685 miliona evra). Riječ je o najvećoj nelikvidnosti u posljednjih 10 godina, pa stručnjaci upozoravaju na to da bi trebalo izbeći alarmantno visoku zaduženost iz 1999. kada je iznosila 26 milijardi kuna.
Na naplatu potraživanja u metalskoj industriji u Sloveniji čeka se 150 dana, dok je prosjek naplate potraživanja u BIH, Srbiji i Crnoj Gori kraći i iznosi 120 dana.
Insolventnih preduzeća u Hrvatskoj u novembru 2009. bilo je više od 26.000. Posebno zabrinjava podatak da je čak tri četvrtine nepodmirenih potraživanja, ili 15,6 milijardi kuna starije od godinu dana.. Stručnjaci navode da je rješenje, između ostalog, odlazak u stečaj koji se u Hrvatskoj odgađa što je moguće duže, ali podsjećaju i da su država i javna preduzeća glavne neplatiše.
Prema podacima Privredne komore Srbije, u blokadi je krajem 2009. bilo više od 70.000 srpskih preduzeća a njihova se ukupna dugovanja procjenjuju na oko 319 miijardi dinara (3,7 milijardi evra). Komora napominje da će ove godine vrlo teško polovina tih preduzeća izbeći u stečaj.
U EU je, inače, lani u godini krize manje od 50 odsto potraživanja naplaćeno u roku od 30 dana. Beta