SARAJEVO – Izvoz metalske industrije u Federaciji BiH (FBiH) za prvih šest mjeseci ove godine iznosio je 2,6 milijardi maraka, a uprkos tome što posljednjih mjeseci stagnira obim industrijske proizvodnje, u Privrednoj komori FBiH vjeruju da će potražnja u Evropskoj uniji (EU) biti dovoljna da se nastavi rast metalske industrije.
Direktor Sektora za industriju i usluge Privredne komore FBiH Almin Mališević kaže da je izvoz metalske uz elektro industriju premašio tri milijarde KM.
“U odnosu na isti period prošle godine, to je rast od 50 odsto”, navodi Mališević.
Ukupan izvoz iz FBiH u prvih šest mjeseci ove godine iznosio je 6,2 milijarde KM, od čega polovina otpada na izvoz metalske i elektro industrije (3,09 milijardi KM).
Istovremeno, uvoz metalske i elektro industrije FBiH iznosio je 3,95 milijardi KM i veći je, takođe, za 50 posto u odnosu na isti period 2021.
U prvom polugodištu, kako je dodao Mališević, namjenska industrija je imala slične izvozne rezultate kao i godinu ranije, a očekuje se da će drugoj polovini godine izvoz biti povećan.
“Glavni zaključak kada govorimo o stanju u metalskoj industriji Federacije BiH je velika nestabilnost i neizvjesnost. Naime, nakon desetak uspješnih godina, a posebno 2018. i 2019. godine, dolazi do pandemije virusa korona koja je nagovjestila period velikih izazova. Dolazi do novih problema, prije svega zbog otežanog transporta roba i usluga, a situacija je kulminirala kada je počeo rat u Ukrajini. Došlo je do nestašice određenih sirovina koje se koriste u metalskoj industriji, do dugih rokova isporuke što uzrokuje ogromno povećanje cijena gotovo svih sirovina”, naveo je Mališević za agenciju Fena.
Imajući u vidu blizinu EU, kao i činjenicu da je bh. metalska industrija prepoznata kao stabilna, pouzdana i opremljana sa potrebnom opremom i kadrovima, kako je dodao, došlo je do povećane potražnje dijelova i proizvoda od firmi iz BiH.
“Naredna zima će sigurno donijeti nove izazove bh. kompanijama. Ova industrija je poznata kao veliki potrošač električne energije i plina. Kako se svakodnevno izvoze dijelovi u desetinama šlepera, nije zanemariva ni potrošnja i cijena dizel goriva. Zbog inflacije i poskupljenja veoma je teško planirati poslovanje, a svako novo ugovaranje poslova predstavlja mač sa dvije oštrice”, naglasio je Mališević.
Poznato je da proizvodi bh. metalske industrije uglavnom završavaju na tržištu EU, pa se svaki poremećaj u EU značajno odražava i na BiH.
Trenutno, kako je rekao Mališević, zbog sve većih cijena energenata, evropska industrija metala gubi konkurentnost na svjetskom tržištu. Proizvodnja čelika u Evropi je u padu i to može dovesti do novih problema i za bh. kompanije.
“Zaista je mnoštvo problema koji ograničavaju i usporavaju razvoj metalske i elektro industrije. Možemo ih svrstati u dvije kategorije, unutrašnji problem koje možemo sami rješavati i vanjski globalni na koje gotovo da nemamo nikakav uticaj. Potrebno je unaprijediti zakonsku regulativu. Tu prvenstveno mislim na Zakon o doprinosima i Zakon o porezu na dohodak. Donošenjem kvalitetnih zakona po uzoru na okruženje i EU, omogućit će se bolji standard radnicima i manji odliv u zemlje EU. Nedostatak radne snage je sve evidentniji”, rekao je Mališević
U junu ove godine u metalskoj i elektro industriji FBiH bilo je zaposleno 33.564 radnika, dok je godinu dana ranije broj radnika iznosio 31.480. Procentualno rast je iznosio 6,6 posto. Bloomberg