BANJALUKA, SARAJEVO, Bh. proizvođače prehrambenih i neprehrambenih proizvoda teško je zaštititi jer entitetska ministarstva trgovine nemaju pravo uslovljavati trgovce da na rafama nude ravnomjeran odnos uvoznih artikala i domaćih proizvoda.
To znači da je ranija najava resornih ministarstava, prema kojoj bi veliki trgovački centri morali da nude iste količine stranih i bh. proizvoda, pala u vodu pošto evropsko zakonodavstvo ne dopušta “uslovljavanje” trgovaca.
Stoga je domaće proizvođače teško zaštititi, pa je Ministarstvu trgovine FBiH i Ministarstvu trgovine i turizma RS ostala mogućnost da, u saradnji sa partnerima, pronađu druge mehanizme kako bi se pomoglo bh. privredi.
“Mi smo u Zakonu o unutrašnjoj trgovini imali jednu odredbu, ali je ona sada u proceduri kako bi se regulisala na drugi način jer je u Briselu ocijenjeno da se ne može trgovcima narediti koliko će, procentualno, izlagati kojih artikala. Mi sada iznalazimo neka druga rješenja u cilju zaštite proizvođača. Zaštita putem zakona ide malo teže”, navode u federalnom Ministarstvu trgovine.
S druge strane, u RS su prošle godine usvojene Izmjene i dopune Zakona o trgovini RS, a njima je precizirano da su trgovci dužni da obezbijede ravnomjerno učešće robe domaćeg i stranog porijekla. To, međutim, ne znači da je trgovce moguće kažnjavati ukoliko se ne pridržavaju ovog dokumenta.
“Suština je u tome da Evropska komisija ne dozvoljava uslovljavanje trgovaca. Na putu ka EU moraćemo tražiti druge načine da se pomogne domaćim proizvođačima. Evropsko zakonodavstvo, naime, ne dozvoljava nikakav vid diskriminacije, odnosno uslovljavanja”, naglašavaju u Ministarstvu trgovine i turizma RS.
Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS, ističe da domaći proizvođači imaju problema prilikom nastojanja da se njihovi proizvodi pronađu na rafama većih trgovina.
“Domaće proizvođače teško je zaštititi. Tržni centri postavljaju uslove koje domaći proizvođač treba da ispuni, što je dosta teško. Naime, na rafama u tržnim centrima nalaze se ogromne količine stranih proizvoda upitnog kvaliteta, pa je tu riječ o klasičnoj nelojalnoj konkurenciji. Zbog toga mi pokušavamo da utičemo na svijest potrošača, kako bi kupovali domaće”, ističe Blagojević.
U udruženjima za zaštitu potrošača pozivaju građane da kupuju proizvode nastale u BiH jer, kako pojašnjavaju, one garantuju kvalitet, ali i takva kupovina pomaže da radnici u proizvodnji u našoj zemlji sačuvaju svoja radna mjesta. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ovo nas interesuje,kako zastititi ovo malo radnih mjesta ,kako zastitititi polj.proizvodjace a ne politika i pobjeda na izborima.ma neka vlada i trojac ali da i narodu ima zivota.