BANJALUKA, Da je sistem javnih nabavki u BiH podložan zloupotrebama i da su ishodi tendera koje raspisuju institucije i javna preduzeća često unaprijed poznati pokazuje podatak da je Kancelarija za razmatranje žalbi BiH od 1.794 riješena prigovora na proces javnih nabavki u prošloj godini kao osnovane prihvatila čak više od 1.100.
Jedan od najvrednijih poslova za koji je prihvaćena žalba bila je adaptacija zgrade “Elektroprivrede BiH” u Sarajevu za potrebe Vlade FBiH vrijedan oko 20 miliona maraka.
– Broj osnovanih žalbi pokazuje da su postupci uglavnom pokretani osnovano, odnosno da su ugovorni organi u postupcima javnih nabavki kršili Zakon o javnim nabavkama – izjavio je za “Glas Srpske” predsjedavajući Kancelarije za razmatranje žalbi BiH Amir Pilav.
On ističe da vrijednost javnih nabavki na koje se ulažu žalbe nisu zanemarljive i da najčešće iznose više stotina hiljada maraka, a tiču se širokog spektra ugovaranih poslova. Prema podacima Kancelarije za razmatranje žalbi BiH među prigovorima koje su prihvatili nalaze se tenderi za osiguranje vozila, nabavku jogurta i pavlake, lijekova, pa čak i eksploziva. U izvještajima se opisuje koje su odredbe Zakona o javnim nabavkama prekršene u svakom pojedinačnom slučaju.
Tako je u slučaju izbora osiguravajuće kuće za usluge osiguranja vozila jedan od ponuđača uložio žalbu smatrajući da su drugi učesnici tendera dostavili neprirodno niske ponude. Žalba je ocijenjena kao osnovana, jer je Agencija za osiguranje izdala kao naredbu cjenovnik kojeg se moraju pridržavati sva osiguravajuća društva.
U slučaju nabavke jogurta i pavlake žalba je ocijenjena osnovanom, jer je broj primljenih ponuda bio manji od propisane tri i nije osiguravao stvarnu konkurenciju ponuđača za realizaciju planiranog ugovora.
Zakon je prekršen i prilikom zaključivanja ugovora o isporuci i instaliranju biohemijskog analizatora. Podnosilac žalbe nije dobio zapisnik sa otvaranja ponuda već samo obavještenje o izabranom ponuđaču. Kancelarija za žalbe utvrdila je tom prilikom da su tenderski uslovi mijenjani u toku procesa i da svi ponuđači nisu bili upoznati s tim zbog čega nisu mogli da dostave realne ponude.
Među bizarnim primjerima je i tender za nabavku kesa i folija, a žalba je uložena jer je u obrazloženju ponuđačima navedeno da je ponuđač izbran jer ima više maloprodajnih objekata, iako je to bilo nebitno za traženi sistem snabdijevanja.
Česte su žalbe i na tendere za kupovinu vozila, a u jednom od zanimljivijih slučajeva je utvrđeno da su tehničke karakteristike automobila navedene u tenderskim uslovima očigledno bile prepisane iz karakteristika vozila ciljanog ponuđača, tako da je bilo nemoguće da još neki ponuđač odgovori na tražene uslove.
Pilav je istakao da su u prošloj godini primili 1.831 žalbu na proces javnih nabavki, što je čak 25 odsto više u odnosu na prethodnu godinu.
Koliko je ovaj problem izražen u BiH govori poređenje sa Austrijom, gdje je institucija zadužena za kontrolu javnih nabavki prošle godine imala 250 žalbi, dok je Državna komisija za žalbe Slovenije imala 420 prigovora.
Poslanik SNSD-a u Parlamentu BiH i član Parlamentarne komisije za finansije i budžet Lazar Prodanović rekao je i da su revizori imali najviše primjedbi na sistem javnih nabavki.
– I zbog tih primjedbi i zbog velikog broja žalbi ta oblast se mora dobro pročešljati. Ovo što sada imamo stvara opravdane sumnje da su u sistem javnih nabavki i dobijanja poslova na tenderima debelo upleteni kriminal i korupcija – rekao je Prodanović.
Prijave
Pilav je rekao da je Kancelarija za razmatranje žalbi prošle godine riješila 1.794, a 2009. godine 1.400 prigovora.
– Prošle godine smo podnijeli pet krivičnih prijava nadležnim tužilaštvima. Neka od njih su te predmete uzela u rad, dok druga tužilaštva to slučajeve još nisu razmatrala – kazao je Pilav.
Istakao je da za svaku odluku od šest članova Kancelarije za žalbe moraju glasati najmanje četiri.Glas Srpske