BEOGRAD, Državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić izjavio je da postoji mogućnost da tender za prodaju farmaceutske kompanije “Galenika” bude raspisan u septembru, ukoliko prije toga budu završene sve pretprivatizacione radnje.
“Nije apsolutno isključena ta mogućnost. Dokumenti koje je pripremio privatizacioni savjetnik trebalo bi da budu razmatrani u Agenciji za privatizaciju i Ministarstvu ekonomije, a kasnije i vlada treba da da saglasnost na Strategiju privatizacije i na minimalnu cijenu”, rekao je Ćirić Tanjugu.
Na pitanje o kojoj minimalnoj cijeni je riječ, državni sekretar je odgovorio da to “ostaje da se vidi”.
“‘Galenika’ neće biti prodata ispod cijene, ali mislim da je još rano špekulisati o tome. Treba reći da je to preduzeće jedno od vrijednih naših preduzeća, koje dosta dobro posluje”, naveo je on.
Ćirić je dodao da će se tek nakon što Strategija prođe vladu znati i minimalna prodajna cijena koja će se tražiti za kapital “Galenike”.
“Blic novac” je objavio da će minimalna cijena koju će tražiti država biti 200 miliona evra, kao i da su do raspisivanja tendera moguće minimalne korekcije cijene.
Kako navodi list, do te cifre stiglo se na osnovu analize privatizacionog savjetnika, konzorcijuma dve firme “Rotšild” i “Citadel”, koje od 10. aprila rade na procjeni vrijednosti kompanije i određivanju modela privatizacije.
Za razliku od procjena rađenih prije godinu dana koje su pokazivale da “Galenika” vrijedi između 250 i 300 miliona evra, najnovija kaže da u uslovima krize zemunska fabrika lijekova vrijedi oko 200 miliona evra.
Ukoliko niko ne ponudi ovu cijenu, neće se pristati na manje, odnosno tender će biti ponovljen kada se poprave tržišni uslovi.
List navodi i da se kao najozbiljniji kupci pominju njemačka “Štada”, vlasnik i “Hemofarma”, i grčki “Alapis”, koji je kupio “Šumadijalek”.
“Galenika” je bila privatizovana 1991. godine kada je prodata Milanu Paniću, Amerikancu srpskog porijekla, ali je prodaja poništena s obrazloženjem da novi vlasnik nije ispunio ugovorne obaveze.
Paniću je na temelju presude međunarodne arbitraže kao nadoknada isplaćeno 40 miliona dolara, a “Galenika” se ponovo našla u državnom vlasništvu.