BANJALUKA, Proces restrukturiranja koji su strani i domaći konsultanti u proteklih godinu dana sprovodili u osam akcionarskih društava u RS postavio je osnovne temelje za dalji razvoj njihovog poslovanja.
Ocijenili su to učesnici projekta “Ubrzanje restrukturiranja preduzeća u RS putem aktivnog upravljanja portfeljom investicionih fondova” na završnoj konferenciji koja je juče održana u Banjaluci.
U britanskoj konsultantskoj firmi ‘Cadogan Financial”, koja je bila nosilac projekta, istakli su da je njihov osnovni cilj bio da u izabranim preduzećima unaprijede poslovne modele koji će pomoći da nakon okončanja svjetske ekonomske krize budu konkurentniji na tržištu.
“Nastojali smo da u tim kompanijama prvenstveno uspostavimo bolje finansijske kontrole i prognoze, te unaprijedimo njihovu produktivnost i marketinške funkcije”, istakao je Mark Sent Džajls, suvlasnik “Cadogana”.
Ljiljana Vukelić, izvršni direktor preduzeća “Prijedorčanka”, jednog od učesnika projekta, kazala je da je ta firma kroz restrukturiranje usvojila srednjoročnu strategiju, finansijsku projekciju i marketinški plan.
“Projekat je suviše kratko trajao da bismo već sada vidjeli njegove rezultate, ali se oni mogu očekivati u narednom periodu”, rekla je Vukelićeva.
Menadžeri i akcionari većine restrukturiranih preduzeća ukazali su na potrebu nastavka ovog projekta, izražavajući žaljenje što on nije započeo još prije 11 godina kada je krenuo proces privatizacije u RS.
Ljubomir Klincov, predstavnik investicionih fondova, ocijenio je značajnim uspjehom što su konsultanti uspostavili dijagnozu i dali smjernice za buduće djelovanje menadžmenta restrukturiranih kompanija.
“Fondovi sada imaju obavezu da uz podršku drugih akcionara u tim preduzećima nastave sa sprovođenjem zadataka iz projekta”, istakao je on.
Program restrukturiranja, pored “Prijedorčanke”, sproveden je u firmama “Popovo polje” Trebinje, “Napredak” Pelagićevo, “Bonel” Banjaluka, “Destilacija” Teslić, “Unis Usha” Višegrad, Fabrici žice Novo Goražde i “Kozaraprevozu” Novi Grad/Bosanski Novi.
Projekat su finansirali Evropska komisija i Svjetska banka, a kao konsultanti su, pored “Cadogan Financiala”, bili angažovani i Ekonomski institut Banjaluka i Udruženje “Sinergija”.