BEOGRAD, Generalni direktor Telekoma Srbija Branko Radujko ocjenio je da će ta kompanija 2009. godinu završiti uspješno i sa profitom od više od 15 milijardi dinara.
“Ovo je najbolji rezultat otkad ova kompanija postoji, uprkos ublaženom rastu prihoda u odnosu na prethodne godine”, izjavio je Radujko u intervjuu za Ekonomist magazin.
On je najavio mogućnost besplatne podele akcija već u prvoj polovini 2010. godine i rekao da o raspoređivanju dobiti “Telekoma Srbije” odlučuje Skupština akcionara, a aktima kompanije propisana je obaveza da se najmanje 30 odsto neto dobiti rasporedi akcionarima kroz dividende. Generalni direktor Telekoma, takođe je podsjetio da je prethodne godine podijeljeno čak 70 odsto.
Upitan da li drugi fiksni operater može da ugrozi postojeću tržišnu poziciju Telekoma, Radujko je rekao da ova kompanija apeluje na dolazak konkurencije jer ekonomska
logika kaže da konkurencija obara cijenu, “što je tačno tamo gdje cijena nije kontrolisana”.
“U Srbiji je trenutno cijena fiksne telefonije kontrolisana i očekujemo da se, kad dođe konkurencija, njeno formiranje preseli iz kancelarije na tržište”, rekao je Radujko.
On je naglasio da je sada cijena pretplate u Srbiji dva evra, u Makedoniji i Crnoj Gori pet, a u Hrvatskoj devet, što je za sada neisplativo.
Fiksno telefoniranje je prošlost
Radujko kaže da vjeruje da će konkurencija Telekomu, iako će izgubiti određen broj korisnika, donijeti benefit kako bi konačno mogao da posluje profitabilno i u fiksnoj telefoniji.
“Dolaskom novog operatera korisnici će dobiti mogućnost izbora, s tim što će se vjerovatno malo ko baviti govornom uslugom, a mnogo više internetom i ADSL- om”.
Radujko je poručio da je fiksno telefoniranje prošlost, a ne budućnost ovog biznisa.
“Prihodi se sve više traže na drugim stranama. Već godinama saobraćaj u fiksnoj telefoniji pada na globalnom nivou pet do sedam odsto godišnje, tako da niko neće platiti licencu da bi se bavio nečim neisplativim”, poručio je Radujko.
Radujko je precizirao da u Srbiji imamo ukupno 395.000 ADSL portova, a poslovni plan Telekoma predviđa da ih sledeće godine bude najmanje 800.000.
“Planiramo ukupne investicije od 22 milijarde dinara u sledećoj godini, a od toga će najdinamičnija investicija biti u ADSL”, zaključio je Radujko. Tanjug