BEOGRAD, Telekom Srbije treba da ostane u državnom vlasništvu jer donosi značajne prihode i podstiče domaću privredu, kažu učesnici okruglog stola o prodaji Telekoma.
Bivša ministarka telekomunikacija Aleksandra Smiljanić istakla je da Telekom posjeduje cjelokupu telekomunikacionu infrastrukturu Srbije koja povezuje sve građane, firme, državnu upravu, policiju, vojsku, a kada država posjeduje Telekom ona može na najbezbjedniji način da omogući telekomunikacione usluge ovim korisnicima.
“Telekom, takođe, donosi ogromne prihode od oko milijardu evra godišnje, može da podstakne razvoj privrede tako što kupuje opremu, softver i usluge od domaćih proizvođača, a naravno i puni budžet Srbije”, ocijenila je Smiljanić.
Prema njenim riječima, bez obzira na liberalizaciju tržišta telekomunikacija, ni jedna nova kompanija ne može da dostigne nivo Telekoma, prvenstveno zbog postojeće infrastrukture i usluga, te je na taj način zagarantovan prihod i profit od ove kompanije.
Nakon prodaje Telekoma profit će otići van zemlje što će negativno uticati na spoljnotrgovinski deficit koji će se povećavati, a doći će do otpuštanja radnika ne samo u Telekomu već u cijeloj industriji koja za njega radi, naglasila je ona.
Govoreći o argumentima kojima se opravdava privatizacija Telekoma, Smiljanić je istakla da na primjer u Belgiji, Švedskoj, Finskoj država vodi svoje dominantne telekomunkacione operatore, novi vlasnik ne mora da ulaže novac u kompaniju i da investira. Kada je riječ o kvalitetu usluga, ona je istakla da u Srbiji na 100 građana, njih 41 ima fiksnu telefonsku liniju što je iznad evropskog prosjeka.
Redovni član Akademije ekonomskih nauka Mlađen Kovačević kaže da se privatizacija Telekoma forsira iz dva razloga – zbog ”diktature MMF-a od koga sve više zavisimo, a koji zahteva restruktuiranje javnih preduzeća, kao i zbog ogromnog javnog duga”.
Kovačević je istakao da, takođe, nije precizirano šta se prodaje, da li samo akcije preduzeća, ili i mrežna infrastruktura, što znači da budući vlasnik može da odlučuje kome će omogućiti uslugu fiksne telefinije.
”Preti opasnost da se pod formom privatizacije, državni monopol Srbije proda stranom, državnom preduzeću”, rekao je Kovačević i dodao da ako nešto mora da bude monopol bolje je da bude u državnom, domaćem vlasništvu nego u privatnom.
Kovačević je rekao da su neosnovane izjave premijera Mirka Cvetković da Telekom treba prodati kako bi Srbija pokazala da nije socijalistička zemlja , kao i da država ne može obezbijediti dobro upravljanje tom kompanijom. “Na čelu Telekoma treba da budu stručni a ne partijski ljudi, a čak i u slučaju da nema takvih stručnjaka u zemlji, oni mogu da se nađu u inostranstvu i bolje je njih dobro platiti nego prodavati Telekom”, rekao je Kovačević.
Osniva se odbor građana za praćenje prodaje
Grupa intelektualaca i stručnjaka za telekomunikacije koji osporavaju prodaju većinskog udjela države u Telekomu Srbije predložila je osnivanje odbora građana koja će pratiti rad Vlade Srbije u postupku prodaje te kompanije i ukazivati građanima na posljedice Vladinih odluka.
Oni su pozvali povjerenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića da obezbijedi odgovore na pitanja postavljena u otvorenom pismu predsjedniku Srbije Borisu Tadiću povodom odluke Vlade o prodaji te kompanije. Zatraženo je od zaštitnika građana Saše Jankovića da zaustavi sprovođenje odluke Vlade o prodaji Telekoma, sa obrazloženjem da ona može biti štetna za građane Srbije.
Vlada Srbije je krajem prošle nedelje objavila tender za izbor privatizacionog savjetnika u prodaji 40 odsto akcija Telekoma a, kako je najavljeno, poziv zainteresovanim kupcima biće objavljen tokom ljeta.
Dekan Elektrotehničkog fakulteta Miodrag Popović je istakao da odluka o prodaji Telekoma može da ima dalekosežne, negativne posljedice po razvoj telekomunikacija u zemlji, slabljenje industrije i izvoza. Popović je istakao da pri prodaji Telekoma treba voditi računa i o pitanjima bezbijednosti vojske i policije kojima ova kompanija pruža usluge.Prema njegovim riječima, dok god država bude postavljala članove upravnih odbora prema partijskom principu, neće biti uspjeha u poslovanju, kao i da kvalitet prvenstveno treba da kontrolišu menadžeri. “Prodajom Telekoma sečemo granu na kojoj sedimo, jer su telekomunikacije kičma razvoja svake zemlje”, ukazao je Popović.
Predsjednik sindikata Telekoma Miroslav Joksimović je rekao da se zaposleni u toj kompaniji zalažu da država ostane njen većinski vlasnik. “Država Srbija se prodajom Telekoma odriče prihoda od velikih investicija koje je imala u Republici Srpskoj i Crnoj Gori, a imaće i velike probleme za radnicima koji će u Telekomu ostati bez posla kad dođe novi vlasnik”, naglasio je Joksimović. Beta, Tanjug
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
da drzava zna upravljati kako spada, i ja bih se slozio sa ovim. medjutim, telekomunikacione kompanije u drzavnom vlasnistvu na prostoru bivse SFRJ su se, do privatizacije tj. prodaje koristile za finansiranje vladajucih garnitura. tako je u federaciji BIH trenutno, tako je i u srbiji. tako je i kod nas bilo.
Slažem se, do zadnje rečenice. Kod nas je i sad tako. Samo se ne finansiraju vlasti RS, već demokratska stranka
demokratska stranka? cija?
borisa tadića, ali da ne idemo u oftopik
aha