BANJALUKA – Telekom Srpske uvećao je dobit za 10,5 miliona ili 35,9 posto u prvom polugodištu ove godine u odnosu na isti period lani, pokazuje finansijski izvještaj kompanije.
Dobit banjalučkog telekoma je iznosila 39,7 miliona KM u poređenju sa 29,2 miliona KM u prvom polugodištu 2021. godine, izvještava Indikator.ba.
Rast dobiti kompanija ima zahvaliti rastu ukupnih prihoda koji su uvećani za 6,4 posto na 225,3 miliona KM nakon što su iznosili 211,7 mil KM u istom periodu prošle godine.
Prihodi od pruženih usluga na domaćem tržištu povećani su za oko 7,1 miliona KM na 190,9 miliona KM, a porasli su i prihodi na stranom tržištu za oko 1,5 miliona KM na 3,5 miliona KM.
Istovremeno, ukupni rashodi imali su skromniji rast od 1,0 posto na 181,1 milion KM. Telekom Srpske u prvom polugodištu zapošljavao je u prosjeku 2.078 radnika.
Indikator.ba
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Čudne se stvari dešavaju u Telekomu. Ostvaruje dobit i dijeli dividendu a ima 640 miliona KM obaveza od toga tekućih oko 400 miliona KM. To su strašne obaveze i sa Telekomom se svašta može biti. Pri ovolikoj inflaciji i podizanju kamatama gde će se početi gledati koliki ti je gubitak ako ti je netko dužan pri mogućnosti da se kamata na kredite može popeti i na dvosifrene iznose. Može se desiti da telekomu jako poskupi zaduženje. Ako se kamata jako podigne telekom će faktički raditi da bi platio kamatu na dugove i neće mu ostajati baš nešto za razvoj ili dividendu. Da li to netko namjerno radi i ako radi koje su namjere? Po dosadašnjem iskustvu sva kvalitetna preduzeća su uništavata na takav način. Vidjećemo za ovo da li će doživjeti sudbinu nekih uspješnih velikih preduzeća.
Za njih nema zime dokle god postoji zaštita Konkurencijskog savjeta BiH, koji ti perfidno omogući monopolistički položaj, rezultat čega je genijalna ideja da korisnicima naplaćuješ 1 KM svaki mjesec zbog korištenja RESURSA mobilne mreže, kao da ti je osnovna djelatnost u najmanju ruku proizvodnja hljeba pa nam svima činiš uslugu i usputno obavljaš poslove telekom operatera!
Studentska zadruga je zamisljena kao organizacija preko koje se studentima omogucava da zarade nekoliko dnevnica i tako poprave svoj materijalni status, dok istovremeno poslodavac na olaksan nacin rijesi problem kratkorocnog i obimnog povecanja posla.
Angazman preko studentske zadruge ne podlijeze placanju poreza i doprinosa, te samim tim radnici ne ostvaruju staz a drzava nema prihode.
U call centru telekoma godinama su angazovani isti ljudi na pozicijama operatera, preko studentske zadruge.
Rijec je o istim licima koje obavljaju te poslove godinama sto predstavlja krsenja zakona o radu. Sto znaci da mtel godinama po istoj matrici organizuje utaju poreza i rad na crno, cineci stetu drzavi i radnicima u iznosu nekoliko desetina hiljada km mjesecno.
Obzirom da po toj matrici rade vise od deset godina u pitanju je kradja od nekoliko miliona.
Inspekcija rada, poreska, sindikati i ostali koji bi treba da sprijece ovo pretvaraju se da se ovo ne desava