BANJALUKA, Menadžment Telekoma Srpske potvrdio je da vodi pregovore o kupovini udjela u kompaniji M:tel Podgorica. “Na osnovu ovlašćenja Upravnog odbora, menadžment Telekomunikacija RS pregovara sa kompanijom Ogalar B.V. Amsterdam o kupovini 49% udjela u kompaniji M:tel Podgorica. Ukoliko dođe do potpisivanja ugovora o kupovini, akcionari Telekomunikacija RS biće o tome blagovremeno obaviješteni”, navodi se u informaciji iz Telekoma Srpske objavljenoj na veb stranici Banjalučke berze. (Preuzmi: Mtel izvjestaj o znacajnim dogadjajima)
Neuspjela prodaja Slovencima
Prije par dana podgorički portal Analitika objavio je da srbijanski biznismen Miroslav Mišković, vlasnik 49 odsto crnogorskog M:tel, prodaje svoje akcije M:tel Republike Srpske.
Prema izvorima iz crnogorskog M:tel, tokom protekla dva mjeseca vođeni su intenzivni pregovori Miškovićevog preduzeća Ogalar iz Holandije sa predstavnicima Telekoma Slovenije.
Posle neuspješnih pregovora sa Slovencima, srpski biznismen dobio je ponudu od preduzeća M:tel iz Republike Srpske i, prema istim izvorima, očekuje se potpisivanje kupoprodajnog ugovora početkom ove godine.
Na taj način, država Srbija vlasnik M:tela RS, dobiće 100 odsto kontrole nad trećim mobilnim operaterom koji posluje u Crnoj Gori.
Poznavaoci prilika na tržištu telekomunikacija nisu začuđeni odlukom Srbije da zaobilaznim putem, preuzme apsolutnu kontrolu nad crnogorskim M:tel.
“Ako bi išli u kupovinu direktno preko Telekoma Srbije, onda bi morali tražiti saglasnog grčkog OTE, manjinskog akcionara. U ovom slučaju, to ne moraju”, tvrdi sagovornik Analitike.
Kompanija M:tel počela je da radi u Crnoj Gori u julu 2007.godine.
Tadašnji izvršni direktor Zlatko Trhulj, ambiciozno je saopštio da planiraju do kraja te godine osvoje oko 15 odsto tržišta u Crnoj Gori, a do kraja 2008, čak 30 odsto.
On je prošle godine morao da se povuče sa te funkcije, a mediji su špekulisali da je razlog smjene “neslaganje sa centralom u Beogradu i relativno slabi poslovni rezultati”.
Očekivanja Trhulja se nisu obistinila, budući da je, prema podacima Agencije za elektronske komunikacije, M:tel krajem novembra ove godine imao 28,46 odsto udjela u ukupnom tržištu mobilne telefonije.
Međutim, učešće u tržištu postpejd korisnika je relativno loše, od 302.538 postpejd korisnika M:tel ima svega 44.163 korisnika (14,5 odsto).
Očigledno je da krajnji većinski vlasnik M:tel, država Srbija planira da takvo stanje promijeni, piše Analitika.
Promjene u vlasništvu M:tel mogle bi se lako odraziti i na kadrovsku strukturu u crnogorskoj podružnici, gde dominiraju kadrovi bliski najpoznatijim crnogorskim biznismenima.
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
…
ako bi telekom srbije kupovao udio u mtel crna gora onda bi morao traziti saglasnost OTE koji ima 20% akcija, a drzava srbija 80%.
s druge strane, telekom srbije ima 65% vlasnistva u telekomu srpske a navode da bi telekom srpske kupio udio u mtelu crna gora.
ne vidim tu neku logiku, jer mali akcionari imaju 35% telekoma srpske, a u telekomu srbije 20%.
obzirom da je zakon o trzistu hov prepisan, nije mi ovo jasno.
Zaista mi nije jasno sta to sve znaci za male akcionare telekoma srpske, znajuci iskustva vjerovatno je opet na pomolu nekakva prevara na stetu malih akcionara, pa dokle?
jadna drzava, jadna.
Ova odluka je dobra iz perspektive Srbije i Telekoma Srbija. Pošto će Telekom Srpske da kupi 49% M:tel Crne Gore, pitanje je koliko je to dobro za Telekom Srpske odnosno njegove akcionare. Poznato je da je M:tel CG ostvario gubitak u 2008 godini od nekih 5,6 mil eur, te da ima dio opreme i licenci pod hipotekom i da je njegov opstanak upitan, ako se ne napravi zaokret i poboljša poslovanje. Očito da Mišković u tom smislu “smeta” Telekomu Srbija… Laički rečeno, Telekom Srpske bi svojim novcem trebao da “vadi” M:tel CG,a ujedno i “istjera” Miškovića.
Vrlo bitna stvar su i rezultati poslovanja M:tel CG u 2009 kao i cijena po kojoj bi eventualno Telekom Srpske trebao kupiti udio. Kako god bude, teško je u neko dogledno vrijeme očekivati da će godišnji povrat na uloženi kapital u M:tel CG biti 10%..
Koliko mi je poznato (nemam trenutno Statut kod sebe), Skupština akcionara Telekoma Srpske bi sa 3/4 većinom trebala odlučiti o ovom pitanju. Ako je tako, nisam siguran da će većinski vlasnik dobiti podršku.. Ako im bude trebala 2/3 većina, lako će “kupiti” još 1,7% glasova da to prođe.
sve je to ok, samo objasnjenje zasto bas telekom srpske kupuje udio, je nelogicno.
Zato što je Telekomu Srbija jeftinije da za npr. 50 mil EUR Telekom Srpske kupi 49% M:tel CG nego da isplati dividendu pa onda direktno kupi M:tel. Direktnom kupovinom bi postali vlasnici 100% M:tel-a, a preko TLKM vlasništvo će im biti 82,85%. Po pitanju upravljanja, to im dođe isto…
Moguće je da postoje i neke zakonske ili računovodstvene i poreske kombinacije zbog kojih žele da TLKM kupi 49% M:tel-a umjesto da ga kupuju direktno..
Kako se sada čini, kupovanje M:tel-a CG kratkoročno nije idealna investicija za TLKM, ali nemamo dovoljno informacija da bi to mogli dobro “izvagati”.
naravno da je jeftinije jer ako TLKM isplati dividendu pa onda Telekom Srbija od te dividende bude placao udio u MTEL onda ce im biti potrebno vise novca buduci da moraju 35% dividende prepustiti malim akcionarima.
ovako im je potrebna 3/4 odluka skupstine akcionara TLKM-a a to znaci da ce fond PIO opet da glasa po pravilima ‘ja tebi ti meni’, plus sto im jos treba par procenata, sto ce takodje postici glasovima fonda restitucije.
nemojte imati iluzija da fond PIO i restitucija nece glasati isto kao i vecinski vlasnik telekoma. mislim da sve ovo telekom srbija vrlo dobro zna i da je i zato odabrao da bas telekom srpske kupi udio u mtel cg.
na kraju, pitanje je koliko ce novca kostati udio u tom crnogorskom mtelu…
ponovo kukuuuuuuuu akcionarima !!!!!!
joj drzave,ode i jedina prava akcuja sto smo imali!!!!!!!!!!!!
Nema potrebe ni za kakvim kukanjem. Ako preduzeće iz ostvarene dobiti kupuje udio u vlasništvu preduzeća iz iste branše u susjednoj državi onda to nije loše. Uostalom, reinvestiranje dobiti u tu svrhu će “povući” emitovanje dividendnih akcija…
Pitanje je samo koliki će biti povrat na ta uložena sredstva i da li bi ona mogla biti upotrebljena na bolji način ili da jednostavno isplate dividendu.
To što bi TLKM sutra kupio 49% M:tel-a CG i recimo jednu godinu preskočio isplatu dividende, ne znači da TLKM neće dobro poslovati u 2010 i ubuduće. Svjedoci smo da je samo za Novu godinu i Božić preko M:tel-a RS poslato preko 24 miliona poruka, što je povećanje od skoro 40% u odnosu na 2009…