BEOGRAD, Prije nego što proda “Telekom”, Vlada Srbije će najkasnije do 21. marta morati da odluči kako će da riješi pitanje opreme obavještajnih službi instaliranih u toj kompaniji, za koju “Telekom” očekuje obeštećenje, piše “Blic”.
Oprema vrijedi oko 20 miliona evra i zaštićena je kao vid infrastrukture, a buduće vlasnike, ukoliko “Telekom” bude prodat, neće interesovati, piše list.
U “Telekomu” očekuju obeštećenje od države i trenutno se traži pravni okvir kako da se to pitanje riješi. Ekonomisti smatraju da će Vlada, umjesto novca, “Telekomu” ponuditi nekretnine.
Vlada je nedavno donijela odluku da se ta oprema vodi kao infrastruktura, a sa ovim rješenjem saglasne su i civilne i vojne službe bezbjednosti, dok grčki OTE nije postavljao pitanje vlasništva nad tom opremom.
“Ta imovina će ostati vezana za državu jer je nabavljana isključivo za potrebe bezbjednosnih službi, tako da `Telekom` neće imati gubitak u profitu kad se ona izdvoji, ali jeste gubitak u smislu da je za nabavku te opreme Telekom izdvojio 20 miliona”, rekao je izvor iz Vlade Srbije.
Vojni analitičar Aleksandar Radić za “Blic” kaže da je praksa da hardver i softver koji se koriste za pribavljanje informacija budu u vlasništvu nadležnih službi, a ne telekomunikacione kompanije.
“Sigurno je da će novi vlasnik `Telekoma` morati da prihvati da se nastavi praksa sa prisluškivanjem u skladu sa Zakonom o telekomunikacijama”, rekao je Radić.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Postovani g. Bobicu,Hvala vam na reakciji. a, moj kontmear je dug, delom haotican, i cak dosadan.Medjutim, rodjen sam u Beogradu i volim ga- moj je to grad.Mogu vam nabrojati citav niz zdanja (ako je to bitno), za koje smatram da su vredna (meni lepa) arfhitektonska ostvarenja(medju kojima i neka vasa).Voleo bih da vidim ideju Beograda-nezaobilaznog grada na svimputevima-svih vidova saobracaja. Ne verujem (opet, ako je bitno)u dobar razvoj grada, bez integralnog resenja svih vidova i nivoasaobarcaja.Verujem, da bolje od mene posnajete slozenost, upravo togproblema. Primera radi, Pariz , Moskva i London, su u osnovisamo nacionalni. Sva tri grada su, tokom istorije usred jedne drzave, na obe obale reka manjih od Save.Nijedan nije bitno na medjunrodnom putu, pogotovo ne, trans-kontinentalnom (osim vazdusnog, koji opsluzuju aerodromi,van gradova).Ukazite mi na ideju/plan/viziju resenja odnosa Beograda i tog-medjunarodnog saobracaja (osvrnite se na Zemunski [ kineski ]most).Kakve (i koje) su saobracajnice – veze okolnih gradova i regionasa Beogradom (ulaz, izlaz, prolaz, obilazak, …)?Kakva je povezanost bulevara starog , Novog BGD i zemunskih?Koliko se gradskog, medjugradskog i cak, medjunarodnog, odvijaistom trasom (cak ulicom)?Svest, vizija, plan, pa stucan rad, upravo saobracaja i transporta,moraju obezbediti razvoj, prostor, funkcionisanje grada (svakakoi ostali aspekti urbanizma) Na tome arhitektura moze da da svoj pravi i puni doprinos Beogradu-gradu velike buducnosti.S postovanjem,Dipl. ing. Srboljub Savic(Inace, rodjen 1942, diplomirao 1965)