BEOGRAD, Od odgovora Komisije za zaštitu konkurencije zavisi da li će „druga runda“ pregovora srpske države sa „Telekomom Austrije“ biti okončana prodajom „Telekoma Srbija“.
Naime, novim produžetkom roka za prodaju „Telekoma Srbija“ do 3. maja, postalo je jasno da jedini ponuđač na ovom tenderu čeka samo zeleno svjetlo antimonopolske komisije. Jer, bez njene dozvole nema potpisivanja kupoprodajnog ugovora, sve da i „Telekom Austrije“ ponudi traženih 1,4 milijarde evra, koliko zahtjeva srpska vlada.
Pošto nije uspio da dobije odgovor „po skraćenom postupku“ od Komisije za zaštitu konkurencije na zahtjev dostavljen 27. januara, „Telekom Austrije“ je, na savjet iz ovdašnje vlade, poslao uslovnu ponudu, koja ne zadovoljava zahtjeve tendera u pogledu cijene, ali omogućava kompaniji da krene u pregovore sa srpskom državom. U međuvremenu, Komisija je pokrenula postupak „po službenoj dužnosti“, za ocijenu koncentracije vlasništva koja bi nastala ovom kupoprodajom.
Ovaj postupak još traje, a prvobitne najave Komisije da je 12. maj krajnji rok za donošenje rješenja, prolongirane su. Naime, Vesna Janković, predsjednik Komisije, izjavila je da bi rješenje trebalo da bude donijeto krajem maja ili početkom juna, jer ispitni postupak o koncentraciji kapitala traje, po zakonu, tri mjeseca.
Podsjetimo, Komisija se prvi put o ovom slučaju oglasila zaključkom, donijetim 28. februara, u kome navodi da se postupak o namjeravanoj koncentraciji, pokrenut po osnovu prijave „Telekoma Austrije“, nastavlja po službenoj dužnosti. Cilj je, stoji u zaključku: ispitati da li namjeravana koncentracija ispunjava uslove dozvoljenosti u zakonskom smislu, odnosno da li bi se njenim sprovođenjem ograničila, narušila ili spriječila konkurencija na domaćem tržištu. A, naročito, stoji u dokumentu, „ako bi to ograničavanje, narušavanje ili spriječavanje bilo rezultat stvaranja ili jačanja dominantnog položaja“.
– Posao Komisije za zaštitu konkurencije je da spriječi zloupotrebu monopolskog položaja na tržištu, a ne da kontroliše postojanje monopola – objasnila je Vesna Janković, predsjednik Komisije, dodajući da je za ovu instituciju važno da se na tržištu odvija fer i slobodna tržišna utakmica, bez „nedozvoljenih udaraca“.
Da će „Telekom Austrije“ imati monopol na srpskom tržištu jasno je od početka, pošto država prodaje kompaniju koja već posjeduje monopolski položaj: 98 odsto učešća na tržištu fiksne telefonije i 59,7 odsto u mobilnoj telefoniji, gledano po broju pretplatnika. Tako da je, po tom pitanju, svejedno ko je kupac.
Uz to, stručna javnost upozorava da je „pravi“ monopol koji može da stvori problem na tržištu, u stvari, pitanje infrastrukture „Telekoma Srbija“ koja se, takođe, prodaje na tenderu. A ovu infrastrukturu iznajmljivaće ostali korisnici na tržištu.
Kad svi odgovore
Konačno rješenje Komisije za zaštitu konkurencije možemo da očekujemo kada svi učesnici na tenderu i potencijalni konkurenti austrijskog „Telekoma“ na srpskom tržištu odgovore na dopis Komisije. Tek po dobijanju svih odgovora i obradi podataka o stanju na tržištu, prema riječima Vesne Janković, Komisija će moći da saopšti nešto više o kakvoj se koncentraciji radi na srpskom tržištu, odnosno da li je ona dozvoljena, nedozvoljena, uslovna, bezuslovna ili nekog drugog oblika.
Glavni problem
Premijer Srbije Mirko Cvetković je, u toku trajanja prve runde pregovora, istakao da u sektoru mobilne telefonije nije problem pitanje monopola već eventualna zloupotreba monopolske pozicije.
– Zadatak regulatornih tijela je da spriječe zloupotrebe dominantnog položaja na tržištu – istakao je premijer. Novosti