NJUJORK, Neuravnoteženosti u svjetskoj ekonomiji, koje su dovele do duboke recesije, počele su od izbijanja globalne krize ubrzano da se smanjuju i svjetska privreda će se uskoro izmjeniti do neprepoznatljivosti.
Analitičari agencije Blumberg ocijenili su da će SAD postati najveći izvoznik, a sve bogatiji kineski potrošači će biti najveći kupci jeftine američke industrijske robe, nafte i gasa. Istovremeno, španska i italijanska roba će zahvaljujući porastu konkurentnosti istisnuti sa evropskog tržišta njemačku, ukoliko budu smanjeni tekući disbalansi u trgovini.
Američki deficit tekućih plaćanja i kineski suficit se postepeno smanjuju, ali proces uravnoteženja svjetskog trgovinskog sistema za sada koče Njemačka i druge zemlje sjeverne Evrope koje nikako ne žele da mijenjaju svoj ekonomski model – da stimulišu rast i odustanu od visokih suficita. Njemačka želi da ostane glavni izvoznik na račun stradanja južnih članica EU, ukazuju analitičari.
O značaju smanjenja disbalansa tekućih plaćanja prvi je još 2010. govorio američki ministar finansija Timoti Gajtner, prenose agencije.
Gajtner je tada na sastanku ministara finansija i guvernera centralnih banaka u Južnoj Koreji pozvao Kinu, Njemačku i druge zemlje-izvoznice da smanje svoje suficite tekućih plaćanja, a SAD i druge neto uvoznike da počnu da smanjuju svoje deficite.
Neuravnoteženosti su se, inače, pojavile u deceniji prije pojave sadašnje krize kada su Amerikanci, da bi kupovali kinesku robu, sve dublje tonuli u dugove. Izvoznici su u zamjenu za robu dobijali dužničke zapise i brinuli se da li će im uvoznici ikada moći da vrate dug.
Kina ima u vlasništvu američke vladine obveznice u vrijednosti od 1.000 milijardi dolara.
Ekonomisti Blumberga su uvjereni da je smanjenje disbalansa signal da se u svijetu pojavljuju novi pokretači rasta i da se model svjetske ekonomije u potpunosti mijenja.
Svjetska ekonomija će u budućnosti postati zdravija ako se, naravno, ne ostvari prognoza MMF i OECD da će se neuravnoteženosti vratiti, zaključili su analitičari Blumberga.