BEOGRAD, Siva ekonomija, nelojalna konkurencija, visoke dažbine i nedostatak kvalifikovane mlade radne snage glavni su problemi sa kojima se suočava domaća industrija tekstila, kože i obuće, predočeno je u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Kako je istaknuto tokom dijaloga “Imate riječ – budite dio rješenja” tekstilna industrija je i pored poteškoća sa kojima se suočava, jedna od perspektivnijih grana srpske privrede i trenutno zapošljava 40.000 radnika.
Tekstilci rješenja ovih problema vide u pojačanom carinskom i inspekcijskom nadzoru, smanjenju poreza na zarade i drugih parafiskalnih nameta, podsticaju izvoza i unapređenju obrazovanja.
Pomoćnik ministra privrede Jelena Popović rekla je da je cilj da se zajedničkim radom države, privrede i struke identifikuju problemi u privređivanju, pronađu rješenja, ugrade u propise i druge akte, kako bi ambijent poslovanja bio efikasniji.
Nekada zamajac srpske privrede sa 200.000 zaposlenih tekstilna industrija, kako se čulo u PKS, prošla je trnovit put ali se održala, opstala i ostala perspektivna privredna grana koja bilježi pozitivne rezultate.
Prošle godine, izvoz odjevne industrije vrijedio je milijardu evra, dok je za osam mjeseci 2014. veći 16 procenata nego u istom periodu lani.
U sektoru tekstila dosta je preduzeća u postupku restrukturisanja, ali okosnicu čine mala i srednja preduzeća.
“Tekstilna industrija danas zapošljava 40.000 radnika i trebalo bi donijeti dugoročnu strategiju razvoja ove privredne grane, kao što je to učinila Njemačka”, rekao je sekretar Udruženja za industriju tekstila, odjeće, kože i obuće PKS Milorad Vasiljević.
Vršilac dužnosti direktora PKS Nermina Ljubović podsjetila je da se komorski sistem u protekle dvije godine modernizuje i reformiše nastojeći da bude istinski servis privrede, podrška u poslovanju, spona između nadležnih institucija i privrede.
“Unapređenje privrednog ambijenta nemoguće je bez aktivne uloge privrednika”, naglasila je Ljubović i pozvala predstavnike tekstilne industrije da iznesu konkretne prijedloge i rješenja za probleme.
Ona je napomenula da će rezultat dijaloga biti i sistematizovan dokument sa prijedlozima mjera i rješenja, koji će PKS prosljediti svim nadležnim ministarstvima Vlade Srbije.
Predstavnici odjevne industrije kao mjere za unapređenje sektora predložili su smanjenje poreza na rad, smanjenje carine na uvoz specifičnih prediva, podsticaj izvozu domaćih proizvoda, izjednačavanje tretmana domaćih i stranih investitora.
U cilju unapređenja obrazovanja kako tekstilnih inženjera tako i tehničara predloženo je i povećanje stručne prakse na minimum šest mjeseci do godinu dana. Tanjug