SARAJEVO, Tehnološkim viškom biće proglašeno oko 60 radnika Rudnika mrkog uglja Breza, ali nedostaju sredstva za otpremnine, zbog čega će vanredno stanje u rudniku, koje je isteklo juče, biti produženo do daljeg, rekao je direktor Breze Jakub Dinarević.
Vanredno stanje proglašeno je prošli mjesec na period od 30 dana, kako bi se rudari vratili na posao i kako bi bila urađena sistematizacija radnih mjesta. Rudari su dva dana bili odbijali sići u jamu, jer je na posao vraćeno oko 25 zaposlenih koji su dobili presude za isplatu razlike plata.
“Uradili smo sistematizaciju, ali treba finansijska podrška za otpremnine. To je proces koji će potrajati dok ne budu pronađena sredstva i dok ne bude urađen program zbrinjavanja, ne može se to uraditi za mjesec dana. Zato je Nadzorni odbor rudnika pripremio odluku o produžavanju vanrednog stanja do daljeg i donijeće je vjerovatno u ponedjeljak”, kazao je Dinarević.
Prema njegovim riječima, za otpremnine je potrebno oko milion KM, ali rudnik nema vlastiti izvor, već je kredit jedini način dolaska do novca.
On je dodao da među šezdesetak radnika koji će biti tehnološki višak ima i onih koji su dobili presude za razliku plata.
“Tih oko 60 radnika su vanjski radnici, zaposleni na radnim mjestima koja nam ne trebaju. Oni su radili van jame, dakle u administraciji, radionicama, autosaobraćaju. Među njima je i dio invalida”, kazao je Dinarević.
On je napomenuo da je odmah s proglašavanjem vanrednog stanja oko 40 radnika poslano kućama.
Proizvodnja u Brezi je smanjena, jer je, kako je napomenuo direktor rudnika, bilo potrebno nekoliko dana za sanaciju jame nakon što su rudari obustavili proizvodnju, ali i zbog neispravne opreme.
Alija Omerhodžić, predsjednik Sindikata oko 1.250 radnika Breze, rekao je da je nedostatak novca za otpremnine stvar Uprave firme i resornog ministarstva, te da bez otpremnina radnici neće dobiti otkaze.
“Ne znam tačno ko je u sistematizaciji određen kao tehnološki višak. Neka radna mjesta su ukinuta. Tehnološkog viška je uvijek bilo i biće, ali je važno da svi po zakonu dobiju otpremnine. I ranije smo imali oko 200 radnika na čekanju, pa je rudnik i bez njih radio”, kazao je Omerhodžić. Nezavisne novine