BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija smatra da je zakon o načinu izmirenja poreskog duga moguće provesti u praksi, da bi bila data šansa mnogim preduzećima u Srpskoj.
“Postavlja se pitanje da li nama treba ovaj zakon i imamo li mi volje za njegovo provođenje”, rekao je Tegeltija u parlamentu Srpske, tokom skupštinske rasprave o Nacrtu zakona o načinu izmirenja poreskog duga.
Obraćajući se poslanicima u svojstvu gosta, predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić rekla je da je ključno pitanje ko je dozvolio da 1,4 milijarde KM ne bude uplaćeno na ime poreza i doprinosa u budžet Srpske.
Mišićeva smatra da Vlada Srpske treba konačno da se suoči sa situacijom u privredi i da podrži ona preduzeća koja mogu da opstanu i normalno rade.
“Ovo zakonsko rješenje ne bi trebalo da bude stimulativno za dalji lopovluk, a destimulativno za ona preduzeća koja redovno izmiruju svoje obaveze”, istakla je Mišićeva.
Mišićeva je zaključila da je potrebno izvršiti paralelnu izmjenu Zakona o PIO i Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i ostvarivanju prava za vrijeme nezaposlenosti.
Predsjednik Konfederacije sindikata Republike Srpske Obrad Belenzada pozdravio je odluku Vlade da se ovaj zakon uputi u skupštinsku proceduru, koji omogućuje pretvaranje duga u akcije.
“Ovaj zakon trebalo bi da pomogne preduzećima koja imaju perspektive, tržište i mogu plaćati tekuće obaveze”, istakao je Belenzada.
Belenzada je zaključio da dug u akcije ne treba pretvarati propalim preduzećima, već preduzećima koja imaju tržište i mogu plaćati tekuće obaveze.
Nacrt akona o načinu izmirenja poreskog duga predviđa odgađanje plaćanja poreskog duga jednokratno, najduže do godinu dana ili u jednakim mjesečnim anuitetima najduže do 60 mjeseci, te pretvaranjem poreskog duga u vlasnički udio u privrednom društvu. Srna