BANJALUKA – Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je da će Vlada RS u ovoj godini uložiti više od 120 miliona KM vlastitih sredstava u kapitalne projekte, ne računajući kredite i druge aranžmane koji već postoje u većini oblasti, od zdravstva, poljoprivrede, navodnjavanja i drugih.
Tegeltija je istakao da su makroekonomski pokazatelji pozitivni već 13 kvartala zaredom, kao i da podaci govore da će bruto domaći proizvod /BDP/ za prošlu godinu imati rast od tri odsto, što će Srpsku svrstati među najbolje u regionu.
“Izvorni prihodi su za tri mjeseca iznosili 556 miliona KM, što je za 65 miliona KM više nego u istom periodu lani. Prvi put od nastanka Srpske u 2017. godini smo imali 260.000 radnika, a rast zaposlenosti nastavljen je i u ovoj godini”, rekao je Tegeltija.
On je naglasio da je na osnovu izvršenja prihoda za prvi kvartal ove godine, u utorak pokrenuta procedura izrade rebalansa budžeta.
“Teško je reći tačan iznos za koji će biti proširen okvir budžeta, ali to neće biti manje od 50 miliona KM. Tačne podatke imaćemo krajem mjeseca, kada ćemo usvojiti rebalans i uputiti ga u dalju proceduru”, naveo je Tegeltija.
On je dodao da će većina novca biti utrošena za kapitalne projekte, a rashodi za plate i tekuće troškove biće zadržani na planiranom nivou.
Tegeltija je rekao da preliminarni podaci pokazuju da je javni dug oko 4,163 milijarde KM ili 41,3 odsto BDP-a, te da dug pada jer je na kraju 2015. godine iznosio 46,3 odsto BDP-a, a 2005. godine, kada je opozicija predavala vlast SNSD-u i njegovim koalicionim partnerima, taj dug bio 54,6 odsto BDP-a.
“Naš cilj je da se javni dug kreće na nivou od 40 odsto BDP-a. Javni dug i finansiranje jasno planiramo. Ova godina je bolja nego što smo planirali kada je riječ o finansiranju i zbog toga smo sa jučerašnjim danom otkazali treću emisiju trezorskih zapisa u vrijednosti od oko 40 miliona KM. Cilj je da smanjimo kratkoročnu izloženost, a povećamo dugoročnu”, naglasio je Tegeltija.
On je podsjetio da je Vlada prošle godine donijela odluku o korištenju dijela sredstava od 60 miliona KM isplaćenih od ruskog od kliriniškog duga, te da je pet miliona KM usmjereno na gradnju sistema za navodnjavanje.
“Donijećemo program korištenja preostalih 55 miliona KM od klirinškog duga za kapitalne projekte. Taj novac biće utrošen za gradnju koncertne dvorane u Banjaluci, pozorišta u Istočnom Sarajevu, fiskulturne sale u Istočnoj Ilidži, sistema navodnjavanja u Trebinju, osnovne škole u Banjaluci i druge”, rekao je Tegeltija.
On je napomenuo da je Vlada ispunila sve obaveze iz aranžmana sa MMF-om, te da je preostalo da parlament BiH usvoji zakon o agenciji za osiguranje depozita.
“Republika Srpska nema zakonskih rješenja koje treba da usvoji. Čini mi se da ima veliki broj zakonskih rješenja u Federaciji BiH, i kako sada stvari stoje, u radu parlamenta tog entiteta nije realno očekivati da BiH ispuni obeveze iz pisma namjere MMF-u, tako da je teško očekivati novu tranšu ove godine”, smatra Tegeltija.
On je poručio da će Vlada braniti pozicije zaposlenih u javnom sektoru i njihov broj, na način da će smanjivati ukupna izdvajanja za plate u javnom sektoru u odnosu na BDP.
“Naš stav je da nećemo otpuštati radnike i smanjivati plate. To ćemo zadržati na dosadašnjem nivou i kroz rast BDP-a smanjivaćemo učešće fonda plata u BDP-u. To smo dogovorili i sa MMF-om”, rekao je Tegeltija. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Dug mozda malo i pada u procentualnom odnosu na bdp, mozda padaju i izdvajanja za kamate ali kad vec pominnje te podatke onda treba da kaze konacne podatke a ne da ih prezentuje na politicki pozeljan nacin.
Pad duga u onosu na bdp je posledica blagog rasta bdp-a a ne smanjenja duga. Republika Srpska je zaduzena isto kao prije 4-5 godina. Mozda nesto malo vise ili malo manje ali to je toliko mala cifra da je zanemariva. I tada smo bili zaduzeni preko 5 milijardi i sada smo. Samo je procenat opao jer je bdp porastao za 3% tj 300 miliona.
Izdvajanja za kamate padaju bas zbog procenutalnog ucesca duga u bdp-u. Sa manjim procentualnim ucecescem duga u bdp-u manji je rizik od nemogucnosti placanja duga a samim time je ulaganje u dug manje rizicno. Manji rizik znaci i vece interesovanje za ulaganje investitora u taj dug a to vodi do zaduzivanja po manjim kamatama.
SUSTINA: Ministar je rekao istinu. Pitanje zaduzenosti ide na bolje. Ali ukupna zaduzenost izrazena u novcu se nije promjenila ili se promjenila neznatno ka vise ili manje a TO MINISTAR NECE DA KAZE JAVNO vec podatke iznosi parcijalno u cilju podizanja sopstvene i vladine popularnosti.
Ministar vrlo dobro zna sta znace svi ti podaci i kako oni odrazavaju stanje u ekonomiji. Isto kao sto zna sve slabosti nase ekonomije a koje on i premijerka nece da pomenu. Npr: odliv radne snage, crno trziste, administracija, korupcija u svim segmentima sistema od policije, tuzilastva, sudstva, poreskim i raznim inspekcijama. Bukvalno u svim porama drustva vlada korupcija koja razire ekonomiju kao rak tijelo. Ali to se ne resava i o tome se cuti.
Tacno je to a i da komplet budzet ide u licna davanja samo je oko 6% kapitalna ulaganja a to je katastrofa