BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izrazio je sumnju u procjenu iznosa štete od poplava u Federaciji BiH od 1,8 milijardi KM, jer su u posljednjem trenutku počeli da pristižu izvještaji sa zbirnim podacima, bez procjene na nivou entiteta.
“Neki izvještaji u Sarajevu su u zadnjem trenutku poprimili drugačiji oblik od onog u radnim verzijama, ali nadam se da tako neće biti i sa sutrašnjim Izvještajem o procjeni potreba za sanaciju i oporavak za BiH”, rekao je Tegeltija za Radio-televiziju Repubike Srpske.
On je precizirao da su, prema informacijama, procjene štete u Republici Srpskoj iznosile 2,2 milijarde KM, ali da su juče u poslijepodnevnim časovima počeli da pristižu samo zbirni izvještaji, odnosno informacije bez procjene štete po opštinama, entitetima i sektorima.
“Nevjerovatno je da je prema tim procjenama opština Doboj-Jug stradala više od grada Doboja i da je u Federaciji BiH ugroženo četiri puta više radnih mjesta nego u Republici Srpskoj, ali nadam se da ćemo danas u Sarajevu to uspjeti da razjasnimo”, rekao je Tegeltija.
On je dodao da će i Republika Srpska i Federacija BiH dobiti međunarodne kredite i da će ih vratiti, ali da veći ili manji omjer iznosa Srpskoj neće opredijeliti sposobnost njenih vlasti da je obnove, ali da hoće stav da li ona ima jednak tretman u BiH.
Tegeltija je upozorio da se za objavljivanje Zakona o Fondu solidarnosti u “Službenom glasniku Republike Srpske” čeka odluka Vijeća naroda i da svaki dan kašnjenja u usvajanju ovog zakona podrazumijeva pet do sedam dana kašnjenja u dostavljanju sredstava građanima.
“U ovom trenutku Vlada Srpske sve svoje poslove radi, ne čekamo da Vijeće naroda potvrdi zakon, ali to pomjera rokove, jer ne možemo da registrujemo Fond, da imenujemo Upravni odbor koji ne može da predloži bilo kakav podzakonski akt, niti emisiju vrijednosnih kartica”, rekao je Tegeltija.
Govoreći o rebalansu republičkog budžeta, Tegeltija je naveo da će se morati planirati mnogo više sredstava nego što je planirano za ovu godinu da bi obezbijedilo funkcionisanje fondova penzijskog i invalidskog i zdravstvenog osiguranja.
On je upozorio na značajan pad budžetskih prihoda i značajan rast potreba za finansiranjem, kao i dodatnih obaveza za fondove, naglasivši da se ni u jednom trenutku ne smije dovesti u pitanje isplata penzija ili zdravstvena zaštita. Srna