BANJALUKA, FBiH ponovo želi da blokira raspodjelu prihoda od indirektnih poreza i nije realno očekivati da ćemo sporazumno riješiti neke stvari, a rad Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH niko ne smije da blokira.
Rekao je ovo u petak u intervjuu za “Glas Srpske” ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija.
On je naglasio da RS samo preostaje da sudskim putem traži ono što joj pripada, jer je neodrživ sistem u kojem u svakom trenutku mogu da budu blokirana nečija sredstva.
* Propao je još jedan pokušaj dogovora o koeficijentima za raspodjelu prihoda od indirektnih poreza. Predstavnici FBiH očigledno pokušavaju da blokiraju rad UIO. Koliko je njen rad zapravo ugrožen?
TEGELTIJA: Stvaranje osjećaja da se ne vjeruje UIO, i onome što oni rade, dovodi u situaciju da svaki put kada neko nečim nije zadovoljan može da blokira rad ove institucije. Jako mi je žao što FBiH, zbog nekih svojih finansijskih poteškoća, pravi takve probleme UIO, a time i Republici Srpskoj. Mi na neki način moramo da pozajmljujemo finansijska sredstva od bankarskog sektora, dok se naš novac nalazi tamo gdje ne bi trebalo, odnosno na računima FBiH.
* Ima li Upravni odbor UIO mehanizme da spriječi opstrukcije iz FBiH prilikom raspodjele prihoda?
TEGELTIJA: Mehanizam trenutno ne postoji. Podršku da se sprovede poravnanje prema RS na sjednici u četvrtak dao je i ministar finansija i trezora BiH, što nam je pokazalo da smo u pravu. Prilikom donošenja zakona o UO definisano je da u takvim stvarima mora da postoji saglasnost sva tri ministra finansija, a federalni ministar je iskoristio svoje pravo da glasa protiv i na taj način nismo mogli da napravimo finansijsko poravnanje, da utvrdimo nove koeficijente za kraj 2011. godine.
* Osim što se onemogućava raspodjela prihoda od PDV-a, kakve još posljedice opstrukcije iz FBiH mogu da imaju?
TEGELTIJA: Ove finansijske implikacije se odnose i na rad zajedničkih institucija, jer ako blokirate njihov rad svaki put kad niste zadovoljni svojim finansijskim obavezama onda dolazimo u situaciju da se zapitamo da li nam zaista trebaju tako formirane zajedničke institucije.
* Kako vidite izlazak iz ove situacije, jer se ovakve stvari već mjesecima ponavljaju?
TEGELTIJA: Poslije sjednice Upravnog odbora UIO u Mostaru, kada su prihvatili poravnanje za prvu polovinu 2010. i prvu polovinu 2011. godine i usvojili nove koeficijente, imali smo utisak da FBiH želi da se vrati u okvire zakonitog rada i da se nalazimo na dobrom putu. Danas je očigledno da smo u situaciji kada se ponovo sve želi blokirati i da nije realno očekivati da ćemo sporazumno riješiti neke stvari. Preostaje nam, a to smo već i uradili, sudska tužba i traženje alternative, jer je neodrživ sistem u kojem svako u svakom trenutku može da blokira vaša sredstva.
Mi smo i dalje spremni da u svakom momentu odustanemo od tužbe, ako bude bilo kakvog pozitivnog pomaka od strane FBiH, ali očigledno je da ga nema.
Fiskalni okvir
* Istekao je rok za eventualni dogovor u vezi sa budžetom za 2012. godinu. Ima li kakvih naznaka dogovoru?
TEGELTIJA: Ako postoji zajednička volja, a to je da u BiH može da se troši ono što imamo i ako postoji zajednička saglasnost o tome da zemlja mora da bude fiskalno odgovorna, lako ćemo napraviti fiskalni okvir. Ali ako ćemo ga praviti na principu da će neko uzimati onoliko koliko misli da treba, a drugima šta ostane, mislim da ćemo veoma teško doći do fiskalnog okvira. Na nivou zajedničkih institucija i dalje preovladava princip, nama toliko treba, mi ćemo to da uzmemo, a vama šta ostane. Ne smijemo da se ponašamo po tom principu. Glas Srpske