BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je danas u Banjaluci da pojedinci pokušavaju da zloupotrijebe i preprodaju platne kartice, što predstavlja krivično djelo.
“To rade lica koja vjerovatno imaju najmanje prava na ove kartice. Samo vrijede oni fiskalni računi koji su građani svojeručno potpisali, kao i platnu karticu kada su je preuzimali”, rekao je Tegeltija.
On je novinarima istakao da je problem što u pojedinim preduzećima postoji nedostatak određene robe, zbog čega je danas održan sastanak sa predstavnicima poslovnih banaka i Privrednom komorom, na kom je bilo riječi o ovom pitanju.
“Preduzeća potraživanja mogu dati u zalog ili prodati poslovnim bankama, što znači da će roba biti dostupna građanima”, dodao je Tegeltija.
Prema njegovim riječima, ugovor o snabdijevanju građana robom koja je definisana odlukom Upravnog odbora Fonda solidarnosti potpisalo je 118 preduzeća i 10 poslovnih banaka.
“Problem predstavlja činjenica da ima preduzeća koja nemaju finansijskih kapaciteta da učestvuju u ovom poslu, zatim da neka od njih imaju strah da neće moći da naplate svoja potraživanja i koja nisu dogovorila sa bankama proces finansiranja”, kaže Tegeltija i napominje da je proširen spisak robe koja se može kupiti platnim karticama.
Govoreći o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnim kasama, Tegeltija je ponovio da je njihov cilj rasterećenje privrede od nepotrebnih troškova u procesu fiskalizacije, kao i oslobađanje od fiskalizacije određene grupe malih preduzetnika.
“Ovaj zakon planiran je Ekonomskom politikom za ovu godinu i rezultat je zajedničkog rada Vlade Srpske, Privredne komore i Zanatsko–preduzetničke komore. Niko novi nije obuhvaćen ovim zakonom”, kaže Tegeltija.
On je naveo da će u narednom periodu biti objavljen spisak djelatnosti koje su oslobođene fiskalizacije.
Tegeltija je podsjetio da je Vlada Srpske, u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu, donijela odluku o učešću opština i gradova u prihodima od indirektnih poreza i načinu njihove raspodjele.
“Ovom odlukom preraspodijelili smo dio od 3,7 odsto ukupnih sredstava koje pripadaju opštinama, a što je rezultat različitog broja stanovnika utvrđenog popisom od procijenjenog. Vlada Srpske je kod donošenja ove odluke ispoštovala sve zakonske odredbe”, rekao je Tegeltija, napomenuvši da je ukupan iznos sredstava koji ostaje lokalnim zajednicama identičan.
On je istakao da je Vlada Republike Srpske nezadovoljna zbog pokušaja vaninstitucionalnog djelovanja pojedinih načelnika opština u Srpskoj, jer su svi gradovi i opštine članovi Saveza gradova i opština Republike Srpske, koji je sa Vladom dugogodišnji partner.
“Popis stanovništva prikazao je sasvim drugačiju sliku u lokalnim zajednicama. U Republici Srpskoj 34 lokalne zajednice imaće manje sredstava, odnosno 28 opština će imati više sredstava od indirektnih poreza”, pojasnio je Tegeltija i dodao da se odluka temelji na preliminarnim podacima o popisu stanovništva u BiH.
On je podsjetio da je 2005. godine, kada je usvojena ova odluka, predsjednik Saveza opština i gradova bio iz Srpske demokratske stranke, kao što je i danas. Srna