BANJALUKA, Rebalansom budžeta Republike Srpske predviđen je budžetski okvir u iznosu 2,156 milijardi KM, što je za 6,5 odsto više od planiranog za ovu godinu, izjavio je ministar finansija Srpske Zoran Tegeltija.
Tegeltija je rekao da su rebalansom planirani budžetski prihodi u iznosu 1,514 milijardi KM i da su manji za 24,9 miliona KM.
On je dodao da su poreski prihodi manji za 58,1 miliona KM, dok su neporeski prihodi veći za 33,2 miliona KM, zbog uplate dividendi od “Elektroprenosa BiH” i “Elektroprivrede Republike Srpske”.
“Opredjeljenje Vlade je da rebalansom treba obezbijediti dovoljan nivo sredstava za nesmetano funkcionisanje svih institucija i da obnova Republike Srpske od posljedica poplava mora biti odvojena od budžeta”, rekao je Tegeltija na konferenciji za novinare, na kojoj je govorio o Prijedlogu rebalansa budžeta Srpske za ovu godinu.
Ministar je precizirao da će kod direktnih poreza, prihodi od poreza na dohodak biti veći za 11,4 miliona KM od planiranih budžetom, dok će prihod od poreza na dobit biti manji za 18,6 miliona KM.
“Očigledno je da je veliki broj privrednih subjekata nakon poplava smanjio svoje uplate i revidirao procjene o dobiti i vjerovatno će se opredijeliti da konačno plate na kraju marta 2015. godine”, rekao je Tegeltija.
On je izrazio zadovoljstvo kretanjem prihoda od poreza na dohodak, s obzirom na to da je trebalo da budu značajno smanjeni zbog uvođenja neoporezivog dijela dohotka.
Tegeltija je naveo da su indirektni porezi planirani u iznosu manjem za 43 miliona KM.
“Kada je riječ o rashodima, za Fond solidarnosti za obnovu Republike Srpske planirali smo budžetska sredstva od 18 miliona KM, a zbog pada prihoda od doprinosa morali smo planirati dodatna sredstva za Fond penzijskog i invalidskog i Fond zdravstvenog osiguranja od po 15 miliona KM”, naveo je Tegeltija.
On je dodao da će iz budžeta za solidarni doprinos, koji pada na teret poslodavca, do kraja godine biti izdvojen 4,1 milion KM za zaposlene u javnom sektoru.
“Kada je riječ o projektima koji se finansiraju iz budžeta, oni su ugrađeni u rebalans, prije svega stambeno zbrinjavanje porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida od 25 miliona KM, završetak izgradnje četvrtog paviljona Studentskog centra u Banjaluci, tehničko opremanje osnovnih škola po projektu `Dositej` od devet miliona KM, kao i tehničko opremanje MUP-a, gdje smo obezbijedili dodatna sredstva od 5,5 miliona KM, kao i 18 miliona KM za Ministarstvo poljoprivrede za plaćanje zaostalih obaveza”, precizirao je Tegeltija.
On je rekao da je značajno povećana pozicija za plate zaposlenih u javnom sektoru u iznosu 37 miliona KM, dok su smanjene pozicije robe i usluga za osam miliona KM, te troškovi finansiranja za sedam miliona KM i grantovi.
Tegeltija je rekao da svako zaustavljanje projekata koji se finansiraju iz budžeta na uštrb obnove Republike Srpske može samo dovesti do daljeg pada privrednog rasta i do otežavanja obnove.
“Povećanje budžetskog okvira od 131 milion KM rezultat je povećanog finansiranja od MMF-a i ta sredstva su već odobrena, dok su sredstva za stambeno zbrinjavanje, studentski dom i opremanje MUP-a kreditna sredstva”, rekao je Tegeltija.
Govoreći o procjenama rasta BDP-a, Tegeltija je naveo da se, u odnosu na planirani rast između 2,5 i tri odsto, nove procjene kreću od optimističnih koje daje Direkcija za ekonomsko planiranje BiH do jako pesimističnih koje je radila Svjetska banka.
“Naše procjene su najbliže onima koje je radio Međunarodni monetarni fond, prema kojima bi i pored svega trebalo da imamo pozitivnu stopu od 0,5 procenata. Svjetska banka je svoju vrlo negativnu procjenu nešto ublažila i ona kaže da će pad BDP-a iznositi 0,7 odsto”, rekao je Tegeltija.
Vlada je juče poslije podne na 15. posebnoj sjednici po hitnom postupku utvrdila i Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o izvršenju budžeta za ovu godinu i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnim kasama. Srna