BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je danas da se prva dva prioriteta u Prijedlogu politike zaduživanja Srpske odnose na podsticaj razvoja privrede.
“Naši prioriteti u zaduživanju moraju biti za podsticaj razvoja privrede, kao i za ona preduzeća koja su kreditno sposobna. Ovim dokumentom smo željeli obuhvatiti sve ono za šta naša javna preduzeća, ministarstva i lokalne zajednice smatraju da je potrebno isfinansirati u narednom periodu”, rekao je Tegeltija novinarima, nakon vanredne sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske.
Prema njegovim riječima, svaku pojedinačnu odluku o zaduživanju koju pripremi Vlada Srpske mora odobriti Narodna skupština Republike Srpske.
“Smatramo da će prioriteti i smjernice u Prijedlogu politike zaduživanja Republike Srpske biti osnov za dalje zaduživanje po procedurama koje su do sada bile, odnosno da parlament Srpske donosi konačnu odluku”, dodao je Tegeltija, podsjetivši da je javni dug Republike 40 odsto BDP-a.
On je naglasio da su navedenim dokumentom definisani kriterijumi za zaduživanje koji su niži od kriterijuma koje je utvrdila Evropska komisija.
“Srpska se nalazi na dobrom putu da kontroliše ukupan dug. Želimo sredstva Evropske investicione banke, Svjetske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj bez provizije da se obezbijede našoj privredi”, kaže Tegeltija.
Predsjednik Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske Ranko Milić istakao je da je privredi u Srpskoj neophodan “svjež” novac i kapital koji mogu obezbijediti razvoj.
“Taj novac mora biti kontrolisan i usmjeren u investicije koje će dovesti do zapošljavanja i stvaranja novih vrijednosti, a bez zaduživanja nema novog napretka”, rekao je Milić.
On je napomenuo da će Nacrt zakona o zaduživanju, dugu i garancijama, koji je danas razmatrao Ekonomsko-socijalni savjet Republike Srpske, biti proslijeđen u dalju proceduru i da treba poslužiti kao dobar okvir za kontrolu zaduživanja.
Predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić istakla je da posebno brine pitanje likvidnosti privrede u Srpskoj.
“Svako kreditno zaduživanje koje ide direktno u proizvodnju i stvaranje novih vrijednosti podržavamo, ali veliki dio preduzeća u Srpskoj duguje i to je jedan od velikih izazova kada je u pitanju zaduživanje”, rekla je Mišićeva.
Ona je navela da brine i pitanje garancija za određene kredite.
“Nismo dobili odgovore na pitanje kakva je projekcija zaduženja, odnosno kako će se manifestovati na stopu nezaposlenosti ili kako će rasti BDP”, dodala je Mišićeva, napomenuvši da Sindikat ne gleda blagonaklono na uslove Međunarodnog monetarnog fonda za dobijanje određenih sredstava koji se uglavnom odnose na socijalne reforme.
Ukupne potrebe za zaduženjima Srpske iznose 4,183 milijarde KM, a od navedenog iznosa već su odobrena kreditna sredstva od 559,54 miliona KM.
Na kraju prošle godine ukupan dug Republike Srpske iznosio je 4,23 milijarde KM, odnosno 48 odsto BDP-a. Srna