ZVORNIK, Očuvanje Fabrike glinice “Alumina” u Zvorniku i njen uspješan rad obilježio je rad Vlade Republike Srpske u protekloj godini, smatra ministar finansija Zoran Tegeltija.
“Nismo ni svjesni šta je sve bilo potrebno za taj uspjeh da, umjesto na groblju željeza, danas u ovom fabričkom krugu sa više od 1.000 radnika držimo sjednicu Vlade”, rekao je Tegeltija na posebnoj sjednici Vlade koja se održava u “Alumini”.
U obraćanju na zasjedanju, kojem prisustvuju rukovodstvo i radnici fabrike, kao i gradski čelnici, Tegeltija je rekao da su za postizanje ovog cilja u Vladi donesene brojne teške odluke.
On je zahvalio svima koji su omogućili očuvanje i današnji uspješan rad “Alumine” i koji su vjerovali Vladi Srpske u teškim vremenima kada su vlasnici iz Litvanije pobjegli i ostavili fabriku praznu, prijeteći da će privatnim obezbjeđenjem spriječiti ulazak radnika.
Tegeltija je najavio da će Vlada pomoći “Alumini” i kod dobijanja kredita, uz ocjenu da je ova fabrika opravdala sve do sada uloženo u nju.
Ministar finansija je u osvrtu na proteklu godinu rada Vlade rekao da vlast SNSD-a nije teret teške ekonomske krize prebacila na osiromašene građane i nije podizala poreze ni 2009. ni 2012. pa ni 2013. godine, a neće ni ubuduće.
“Naše osnovno opredjeljenje je da se račun za krizu ne smije ispostaviti osiromašenom narodu, to bi bilo najlakše, mi idemo suprotno od toga, sa mjerama koje postepeno rješavaju problem, ali štite najsiromašnije”, rekao je Tegeltija.
On je ukazao da je stopa poreza u Republici Srpskoj zadržana na 17 odsto i u uslovima kada su zemlje regiona u krizi podizale poreze, Srbija sa 18 na sadašnjih 22 odsto, Hrvatska sa 19 na današnjih 25 odsto.
“U Republici Srpskoj nismo zaustavili investicije, mi mislimo da narod ne može da čeka neka bolja vremena i da mu trebaju škole i bolnice, porodilišta i autoputevi”, poručio je Tegeltija.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska nije prihvatili politiku “stezanja kaiša” koja se nameće malim zemljama kao model za izlazak iz krize, niti ponuđenu politiku “šargarepe i štapa”.
Tegeltija je naglasio i da je Republika Srpska po svjetskim kriterijumima nisko zadužena zemlja. Srna