BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske (RS) Zoran Tegeltija rekao je da je Vlada RS veoma neprijatno iznenađena odlukom Vlade Federacije BiH kojom želi da izbjegne poravnanje prihoda od indirektnih poreza u cjelosti i da više neće imati razumijevanja za takvo ponašanje.
“Vlada FBiH želi da izbjegne poravnanje u cijelosti, a stvara osjećaj kako želi da napravi nekakvo poravnanje, što se svodi na to da je od 48 miliona KM, spremna da plati 18 miliona KM. Žele da svjesno prihvatimo da nam je dužna 30 miliona KM”, rekao je Tegeltija na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je naveo da prema izračunu Odjeljenja za makroekonomsku analizu Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje (UO UIO), FBiH za prethodni period duguje RS 48,4 miliona KM, istakavši da, osim ovog duga postoji i tužba RS prema FBiH za oko 13,5 KM iz 2006. godine.
Tegeltija je naveo da Vlada FBiH želi da napravi poravnanje samo za šest mjeseci 2010. godine i da plati 5,8 miliona KM, a ne 35,5 miliona KM, kako je izračunato. On je dodao da Vlada FBiH Srpskoj duguje 17,5 miliona samo za 2009. godinu.
Ministar finansija RS naveo je da Vlada RS ne može da razumije da danas Vlada FBiH ne želi da prihvati izračune Odjeljena za makroekonomsku analizu UO UIO o tačnosti krajnje potrošnje, što čini samo kada izračun njoj ide u prilog.
Tegeltija je najavio da će Vlada RS svoj stav o odluci Vlade Federacije FBiH o poravnanju prihoda od indirektnih poreza iznijeti na narednoj sjednici.
“Vlada RS mora zauzeti svoj stav o ovakvom ponašanju Vlade FBiH. Ne mogu unaprijed govoriti šta će učiniti, mada u ovako koncipiranom sistemu UIO, ne postoji mnogo načina i mjera da možemo nešto da napravimo”, rekao je Tegeltija.
On je istakao da je Vlada RS bila vrlo neprijatno iznenađena odlukom Vlade FBiH o poravnanju prihoda od indirektnih poreza, jer “govori jedno, a radi drugo”.
“Već više od godinu dana Vlada FBiH nas ubjeđuje kako će izvršiti poravnanje i ispuniti svoje obaveze prema RS, a kada dođe trenutak za to, traže odgađanja, a a njihove obaveze prema RS su sve veće i veće”, rekao je Tegeltija.
On je istakao da je Vlada RS do sada imala razumijevanja za stanje u FBiH i činjenicu da u kratkom roku ne mogu da izmire sve svoje obaveze, poručivši da više neće imati razumijevanja za takvo ponašanje. “To je neprihvatljivo i više ne može tako da ide”, poručio je Tegeltija.
Prema njegovim riječima, na ukupne odnose u BiH negativno djeluje nespremnost da se prihvate koeficijenti raspodjele za naredni period.
“Odjeljenje za makroekonomsku potrošnju UO UIO izračunalo je da je RS sa jedistvenog računa trebalo i treba da dobija 32, 47 odsto sredstava. RS danas dobija 32,06 odsto. Oni danas više nisu spremni da to prihvate, već traže da se bavimo ponovnom analizom krajnje potrošnje”, rekao je Tegeltija.
Posebno je indikativno, dodao je, da se sada govori o jedinici za krajnju potrošnju, kad je šef Odjeljenja za krajnju potrošnju Haris Bašić, protiv čijeg izbora je bila RS, jer njoj pripada to mjesto.
On je podsjetio da je predjsednik Upravnog odbora UIO Dragan Vrankić na sjednici Odbora rekao da je dug FBiH prema RS nesporan i da mora da se izvrši poravnanje između FBiH i RS, u skladu sa obračunom Odjeljenja za makroekonomsku analizu Upravnog odbora UIO.
Tegeltija je naveo da su se s tim se složili svi članovi Upravnog odbora i z FBiH, ali da su nakon toga počele čudne igre i pokušaji odgađanja sastanaka radne grupe radi navodne zauzetosti.
Tegeltija je ocijenio da su narušeni svi odnosi i principi na kojim je do sada funkcionisala UIO. “Sva odgovornost nalazi se na Vladi FBiH”, naglasio je Tegeltija.
On je istakao da je UIO “rak rana RS”, koja se odrekla svog fiskalnog suvereniteta, te da je sistem tako napravljen da se nijedna odluka ne može donijeti bez konsenzusa, pa tako ni poravnanje ako za njega ne glasaju ministri finansija Savjeta ministara i FBiH.
Vlada FBiH zadužila je juče članove UO UIO BiH koji su iz FBiH da izvrše konačna poravnanja raspodjele prihoda od indirektnih poreza za 2006., 2007. i 2008. godinu. Članovi UO iz FBiH dužni su da izvrše i drugo privremeno poravnanje za 2009. i prvo privremeno poravnanje za 2010. godinu koje se zasniva na obračunu Organizacije za makroekonomske analize, saopšteno je iz federalne Vlade.