BANJALUKA, Republika Srpska je spremna da izvrši svoje obaveze prema zajedničkim institucijama, ali ne na teret budžeta RS i sredstava potrebnih za finansiranje njenih institucija rekao je u intervjuu za “Novosti” Zoran Tegeltija, ministar finansija Republike Srpske. Ministar najavljuje i rebalans budžeta za 2011. godinu, do kraja godine.
– Do rebalansa će doći iz više razloga. Budžet je usvojen prije izmjena određenih zakona koji su tretirali poresku politiku odnosno Zakona o porezu i doprinosima.
Vjerovali smo da se još uvijek može utvrditi fiskalni okvir u BiH za 2011-2013 godinu, ali kako do toga nije došlo, a Federacija u međuvremenu takođe usvojila rebalans i mi ćemo ići sa utvrđivanjem rebalansa.
* Da li će rebalans značiti i mijenjanje okvira budžeta RS?
– Okvir budžeta će se mijenjati. Povećavaće se naviše.
* Koliko je blokirano sredstava međunarodnih institucija?
– Oko 170 miliona. Radi se o tranši MMF od 20 miliona KM, zbog koje smo ostali zbog neformiranja institucija na nivou Federacije, a ostalo su veoma povoljni krediti Svjetske banke i Evropske komisije, na koje takođe ne možemo da računamo zbog sporog formiranja vlasti u BiH i neutvrđivanja fiskalnog okvira za 2011-2013. godinu. Tih 170 miliona moramo nadomjestiti, kako bi Budžet funkcionisao. Prvi dio problema smo već riješili aukcijom trezorskih zapisa, a pripremamo se i za druge instrumente finansijskog zaduživanja.
* Može li RS da podnese teret finansijskog opterećenja zajedničkih organa BiH?
– Srpska je svjesna obaveze definisane Dejtonskim sporazumom da mora da finansira institucije BiH, ali ovo što se radi prevršilo je svaku mjeru. Usvajanjem Zakona o indirektnom oporezivanju došlo je do značajnih promjena, tako da zajedničke institucije prve uzimaju novac, a entiteti i kantoni žive s onim što im ostane. Institucije BiH se jednostavno ponašaju po principu ne koliko im treba, nego koliko hoće. Zbog toga se nalazimo u pomalo apsurdnoj situaciji da u Evropi imate samo jedan budžet koji nije u deficitu, a to je budžet zajedničkih institucija BiH.
* Kako riješiti problem?
– Apelujem na to da se vratimo u realne fiskalne kapacitete BiH, a mehanizam za to je fiskalni okvir BiH, gdje dva entitetska premijera, ministri finansija i predsedavajući Savjeta ministara utvrđuju trogodišnji fiskalni okvir, gdje se utvrđuju potrebe i entiteta i zajedničkih institucija. Budžet zajedničkih institucija prebrzo raste i on realno nema potrebu za tim obimom sredstava, pogotovo što se u tom budžetu ne nalazi ništa što predstavlja realan život. U tom budžetu nema ni penzija, ni socijalnih davanja, podsticaja za zapošljavanje i privredu, to su čisto rashodovni materijalni troškovi zakupa poslovnih prostorija, putovanja i tome slično.
* Da li RS može da preduzme rigoroznije mjere?
– Nismo za rigorozne mjere i nemamo namjeru da ugrožavamo funkcionisanje institucija BiH, ali smatramo da institucije BiH mogu funkcionisati sa mnogo manje novca nego što ga uzimaju.
Pesimista
*Očekujete li dogovor oko spornih 53 miliona KM koje Federacija duguje Srpskoj po osnovu indirektnih poreza?
– Više ne očekujem. Mislim da je posljednji pokušaj za dogovor propao na posljednjoj sjednici Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje u Mostaru. Postaje besmisleno tražiti novac koji su nam dužni i sada je na Sudu BiH da donese odluku po našoj tužbi. Novosti
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba