BEČIĆI, Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je danas u Bečićima da javne finansije u Srpskoj nisu ugrožene, da su tekući rashodi veoma restriktivno planirani, da imaju tendenciju dodatnog smanjenja, te da bi do 2019. godine javni dug trebalo da bude niži od 40 odsto bruto domaćeg proizvoda.
“Pismom namjere sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/ smo se obavezali da će deficit do 2019. godine biti 2,9 odsto, a javni dug niži od 40 odsto”, istakao je Tegeltija na Samitu ministara i guvernera zemalja regiona.
On je rekao da Vlada Srpske aktivno sprovodi aktivnosti definisane Ekonomskom politikom, a koja je u skladu sa Reformskom agendom, pratećim Akcionim planom, Programom ekonomskih reformi i Pismom namjere sa MMF-om, ali da se u realizaciji suočava sa mnogobrojnim opstrukcijama, saopšteno je iz Ministarstva finansija Srpske.
“Među brojnim izazovima u stabilizaciji javnih finansija najteži su izostanak političke volje za sprovođenje reformi, te različite vrste opstrukcija”, dodao je Tegeltija, navodeći kao primjer opstrukciju izmjena Zakona o akcizama, te probleme u vezi sa popisom stanovništva u BiH.
Tegeltija je podsjetio da je u prvih pet mjeseci ove godine na račun javnih prihoda Srpske uplaćeno 856,75 miliona KM, te dodatnih 6,31 miliona KM po osnovu doprinosa za Fond solidarnosti.
On kaže da je naplaćeni iznos po osnovu direktnih poreza za prvih pet mjeseci ove godine viši za osam odsto nego za isti period prošle godine, odnosno prikupljeno je 197,82 miliona KM ili 14,2 miliona KM više.
“Naplata doprinosa i ostalih javnih prihoda za pet mjeseci tekuće godine gotovo je na istom nivou iz 2015. godine. Doprinosi su naplaćeni u iznosu od 524,25 milion KM, a ostali javni prihodi u iznosu od 134,42 miliona KM”, rekao je Tegeltija.
Na Samitu će biti održan i panel direktora poreskih uprava o temi “Reforma poreske uprave i borba protiv sive ekonomije”, na kome će direktor Poreske uprave Republike Srpske Zora Vidović govoriti o aktivnostima koje je Srpska preduzela u suzbijanju sive ekonomije. Srna