BANJALUKA, Republika Srpska će 2013. godinu završiti sa deficitom od dva odsto društvenog bruto proizvoda, izjavio je danas za poslovni portal CAPITAL.ba ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija.
Društveni bruto proizvod Republike Srpske, prema podacima Zavoda za statistiku iznosi 8,6 milijardi KM, tako da bi deficit Budžeta RS na kraju 2013. godine trebao biti oko 172 miliona KM.
Ministar finansija ističe da je deficit od dva odsto BDP projekcija koja je već usaglašena sa Međunarodnim monetarnim fondom.
Ekonomisti i opozicija u RS smatraju da je ova procjena Vlade u najmanju ruku preoptimistična, podsjećajući na konstantan rast ukupnog duga RS (4,7 milijardi KM), rast kratkoročnog zaduživanja putem trezorskih zapisa, te dodatne prikrivene obaveze RS.
I prošlu, 2012. godinu Vlada RS je završila sa zvaničnim minusom od 130,7 miliona KM obaveza koje je izmirila tek ove godine.
Rebalans Budžeta u novembru
U Vladi se već uveliko priprema rebalans Budžeta za 2013. godinu.
„Vlada će rebalans Budžeta usvojiti za nekoliko dana i početkom novembra biće na sjednici Narodne skupštine“, rekao je Telegeltija za CAPITAL.
Na primjedbu opozicije da je samo pet odsto od ukupnog duga RS plasirano za privredu, a ostatak u javnu potrošnju, ministar finansija se branio tezom kojom su njegovi kritičari ostali šokirani, ističući da je osnovni posao Vlade da radi upravo suprotno.
„Posao Vlade nije da plasira novac privredi. Svuda u svijetu Budžet postoji da bi isplaćivao svoje redovne obaveze. Zar treba da pozajmljujemo novac i onda da ga dajemo privatnim preduzećima. To nije naš posao. Mi se zadužujemo za javna preduzeća, a vi znate da nema javnih preduzeća iz prerađivačke industrije“, rekao je ministar Tegeltija.
Ukupan dug Republike Srpske za prošlu godinu iznosio je oko 4,7 milijardi KM, što je u odnosu na bruto domaći proizvod /BDP/ 53,69 odsto, navodi se u Informaciji o stanju duga na dan 31. decembar 2012. godine, koju danas razmatra Narodna skupština RS.
Ministar finansija Zoran Tegeltija istakao je da ukupan dug na kraju kalendarske godine ne može da bude veći od 60 odsto, a da javni dug ne može da bude veći od 55 odsto BDP-a.
Ministar Tegeltija kaže da se javni dug „drži pod kontrolom“ odbacujući sve kritike o neumjerenom zaduživanju.
Siniša Vukelić