UGLJEVIK – Troškovi ponovnog pokretanja proizvodnje u TE iznosiće oko 100 000 KM, a dodatni troškovi su i penali prema Elektroprivredi RS (ERS), ako dobavljačima ne isporuči ugovorenu količinu eletrične energije.
Termoelektrana u Ugljeviku od 30. novembra uveče prinudno je prekinula proizvodnju električne energije, jer na depou više nema uglja. Šteta je oko pet gigavata (GW) dnevne proizvodnje električne energije ili, preračunato u novac, oko 550.000 konvertibilnih maraka.
Troškovi ponovnog pokretanja proizvodnje u TE iznosiće oko 100 000 KM, a dodatni troškovi su i penali prema Elektroprivredi RS (ERS), ako dobavljačima ne isporuči ugovorenu količinu eletrične energije.
“Ako zastoj proizvodnje struje u TE Ugljevik potraje, a ostali proizvođači u Republici Srpskoj ne proizvedu dovoljno električne energije, ERS će morati da nabavlja struju po ogromnim (havarijskim) cijenama”, rekao je sagovornik Žurnala, dobro upoznat sa stanjem u energetskom sektoru RS.
On navodi da će menadžement RiTE Ugljevik u javnost vjerovatno izaći sa informacijom da je riječ o planskom zastoju!?
Prije nekoliko dana Žurnal je objavio da RiTE Ugljevik nema dovoljne količine uglja i da su njihove zalihe dovoljne za dva do tri dana proizvodnje, iako bi termoelektrana na depou trebalo da ima uglja za nesmetan rad najmanje tridesetak dana. Istovremeno, objavili smo šokantan podatak da je samo u prošloj godini iz Republike Srpske, iz više rudnika, u inostranstvo izvezeno uglja u protivvrijednosti od 1,5 milijardi KM!
„Nije se vodilo računa o blagovremenoj eksproprijaciji, već su se otkupljivale parcele na starom kopu, na kojem bi trebalo još deset godina da ima rezervi uglja za rad termoeletrane. Sve miriše na trange-frange privatizaciju, jer smanjenje akcijskog kapitala RiTE vodi ka tome“, rekao je sagovornik Žurnala.
RiTE Ugljevik grca u gubicima, a akumulirani gubitak ovog javnog preduzeća na kraju prošle godine iznosio je 193,55 miliona KM. Poseban problem za RiTE je presuda Arbitražnog suda u Beogradu, prema kojoj je ova javna kompanija dužna da slovenačkoj firmi „Elektrogospodarstvo Slovenije razvoj in inženjering“ (EGS-RI) isplati odštetu od 67 miliona evra, plus kamate u iznosu od 58,2 miliona evra, što bi moglo da zapečati sudbinu ovog preduzeća. Uz to, RiTE Ugljevik se obavezao da će Slovencima isporučivati i trećinu proizvedene električne energije sve dok termoelektrana bude radila.
Skupština akcionara RiTE je 15. oktobra održala sjednicu na kojoj je donesena odluku o smanjenju osnovnog kapitala preduzeća sa 256 miliona maraka na 67.689.115 KM. Pretpostavka je da je iznos smanjenja kapitala pokriće za obaveze nastale po odluci Arbitražnog suda u Beogradu. Na istoj sjednici donesena je i odluka o emisiji akcija ovog javnog preduzeća na Banjalučkoj berzi, kako bi prikupili 20 miliona konvertibilnih maraka i platili dio obaveza slovenačkoj firmi EGS-RI.
Banjalučka berza je, međutim, privremeno zaustavila trgovanja hartijama od vrijednosti RiTE Ugljevik, zbog, kako je obrazloženo, smanjenja njenog osnovnog kapitala. Zapravo, prodaja akcija RiTE Ugljevik na Banjalučkoj berzi je stopirana, jer je došlo do smanjenja akcijskog kapitala, zbog čega je sada drugačiji i raspored vlasnika akcija.
„Plan je da akcije RiTE na berzi kupuje ERS, a da im to vraćaju kroz dokapitalizaciju, što će dovesti do promjene vlasničke strukture ovog javnog preduzeća. Na taj način na ’mala vrata’ otvara se put ka privatizaciji RiTE Ugljevik“, rekao je ranije sagovornik Žurnala.
U nekoliko navrata, od avgusta do danas, odgovore u vezi sa problemima u poslovanju RiTE Žurnal je zatražio od v.d. direktora RiTE Ugljevik Dike Cvjetinovića, direktora ERS Luke Petrovića i ministra rudarstva i energetike RS Petra Đokića, ali nas je dočekao neprobojni zid šutnje.
„Standardna taktika, pravi se mrtav, dok stvar ne dogore do mjere da dovedu zaposlene i javnost pred svršen čin. Pitanje je da li iko od njih ima ikakvu ideju kako izaći na kraj s tim problemom. Mislim da nemaju“, rekao je za Žurnal Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Upravnog odbora Transparency Internationala u (TI) u BiH.
Očigledno je da nemaju ili svjesno rade sve da unište RiTE. Da je drugačije, ugljevička termoelektrana ne bi bila van stroja i ne bi došlo do ogromnih finansijskih posljedica prestanka proizvodnje struje u njoj. Za to vrijeme, konvoji kamiona natovarenih ugljem iz Ugljevika idu van BiH. Zurnal.info
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nikad veca potraznja na berzi za akcijama RTEU. Market na kupovnoj strani.
Sigurno se sprema privatizacija.