BEOGRAD, Građani Srbije koji su bez građevinske dozvole adaptacijom zajedničkih prostorija došli do krova nad glavom, zahvaljujući potpisima vlasnika u čijem je posjedu više od polovine ukupne površine stambene zgrade, u postupku legalizacije moraće da dostave novi dokaz o rješenim imovinsko-pravnim odnosima. Potrebna je saglasnost svih vlasnika stanova, osim ukoliko Ministarstvo za prostorno planiranje izmjenama i dopunama Zakona o održavanju stambenih zgrada ne nađe neko rješenje i premosti ozbiljan problem, koji proističe iz odluke Ustavnog suda o neustavnosti tri odredbe zakona.
Ministarstvo još traga za rješenjem, a pomoć će potražiti, kako saznajemo, od Ustavnog suda. Osporene odredbe odnose se na potrebnu saglasnost vlasnika stanova u slučaju prenamjene zajedničkih prostorija. Prema ocjeni Ustavnog suda, tavanski prostor, ravni krovovi i druge zajedničke prostorije su nedjeljiva zajednička svojina svih vlasnika. To znači da je samo uz saglasnost svih vlasnika moguće pretvaranje zajedničkih prostorija u stambene jedinice ili njihovo pripajanje susjednom stanu, a ne kao što je do sada bio slučaj uz potpise vlasnika, kojima pripada 51 odsto površine zgrade.
Prema riječima ministra Dulića, sporni zakon je na snazi od 1995. godine. Desetine hiljada zahtjeva za legalizaciju odnose se upravo na pretvaranje zajedničkih prostorija u stambene jedinice.
– Veoma nas je iznenadila odluka Ustavnog suda, koju moramo da ispoštujemo – kaže Dulić. – Jasno je da ubuduće prenamjena zajedničkih prostorija neće biti moguća bez saglasnosti svih vlasnika. Ali, pokušavamo da nađemo način kako da zaštitimo one koji su do sada obezbjedili krov nad glavom. Novosti