BANJALUKA, Kompanija “Tamaris” iz Banje Luke i alžirsko preduzeće “Etrev” potpisali su Sporazum o razumijevanju koji predviđa formiranje zajedničke firme koja će se baviti projektovanjem i izgradnjom fudbalskih terena s prirodnom travom, zabavnih parkova i zelenih površina u Alžiru.
Isti dokument kompanija “Tamaris” potpisala je i s alžirskim preduzećem E.DE.CO.R koje se bavi izgradnjom sportske infarstrukture po sistemu ključ u ruke.
– Kao član privredne delegacije BiH doputovao sam u Alžir na ekonomski forum o Bosni i Hercegovini. Oko deset alžirskih firmi pokazalo je interesovanje za saradnju s mojom kompanijom, a s dva preduzeća sam potpisao sporazume o osnivanju zajedničkih kompanija. Alžir je bogata zemlja tako da vjerujem da će se taj poslovni potez isplatiti – kaže vlasnik kompanije “Tamaris”, Milorad Janjetović. On dodaje da bi njegov uspjeh trebalo da bude podstrek za ostale privrednike u Bosni i Hercegovini da učestvuju u različitim forumima i poslovnim skupovima u inostranstvu kako bi pronašli partnere i širirli svoje poslovanje. Janjetović je prošle godine boravio u Maleziji gdje je sklopio ugovor o uređenju 30 hektara najveće botaničke bašte na svijetu koja se prostire na 270 hektara u malezijskom gradu Putradžaji. Radi se o projektu vrijednom pet miliona evra čija će realizacija trajati dvije do tri godine.
Ekonomski forum o BiH u Alžiru organizovao je Odsjek ekonomske diplomatije u Ministarstvu spoljnih odnosa BiH u saradnji sa Spoljnotrgovinskom komorom BiH i Agencijom za promociju stranih ulaganja BiH. Pomoćnik ambasadora BiH u Francuskoj, Dragiša Škrelić, kaže da je na tom skupu učestvovalo oko 48 privrednika iz BiH i predstavnici oko 60 alžirskih kompanija iz različitih grana privrede kao što su proizvodnja namještaja, metalna idnustrija i hidrogradnja.
– Održani su bilateralni razgovori tokom kojih je osam firmi iz BiH, kao što su “Tamaris”, “Nova forma”, “Šipad” i “Hidrogradnja”, sklopilo predugovre o saradnji s alžirskim kompanijama. Takođe, na forumu je parafiran i Sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između BiH i Alžira, i to je bilo prvi put da Alžir potpisuje takav dokument s nekom balkanskom zemljom – kaže Škerlić. On dodaje da je Alžir po ekonomskoj snazi druga država na afričkom kontinentu, odmah poslije Južnoafričke Republike i da je veoma blagonaklona prema BiH. Privredna delegacija BiH u Alžiru je naišla na izuzetan doček o čemu svjedoči i činjenica da je posjeta naših privrednika objavljena kao druga vijest u centralnom dnevniku alžirske državne televizije.
Šef Odsjeka ekonomske diplomatije, Muhamed Ramadanović, kaže da će slični ekonomski forumi ove godine biti organizovani u Beču, Bernu, Stokholmu, Singapuru, Indoneziji, Moskvi i baltičkim zemljama.Fokus