NJUJORK/LONDON, Cijene nafte su pale sa najvišeg nivoa u šest nedjelja, pošto su proizvođači u SAD povećali bušenja.
Iran je saopštio da nastoji da poveća izvoz nakon što su članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) dogovorile smanjenje proizvodnje na sastanku prošle sedmice.
Cijene naftnih fjučersa u Njujorku su pale čak za 1,0 odsto nakon rasta za 8,0 procenata u prethodne tri trgovinske sesije, izveštava agencija “Blumberg”.
Pumpanje sirove nafte u SAD je poraslo petu nedelju uzastopno, dostigavši najviši nivo od februara, objavila je kompanija “Bejker Hju” na svojoj internet stranici.
Iran želi da poveća izvoz na 2,35 miliona barela dnevno u narednim mjesecima, izvijestila je državna novinska agencija Irna. Ta članica OPEK-a trenutno izvozi 2,2 miliona barela dnevno.
Američka “laka” nafta WTI za isporuke u novembru pala je za 46 centi na 47,78 dolara po barelu na robnoj berzi u Njujorku, dok je na trgovanju rano popodne u Hong Kongu koštala 47,90 dolara, navodi “Blumberg”.
Američka naftna referenca je u petak, 30. septembra, porasla za 41 cent na 48,24 dolara, što je bio najviši nivo od 19. avgusta. Cijene ovog tipa nafte su u septembru zabilježile rast od 7,9 odsto.
Sjevernomorska sirova nafta “brent” za isporuke u decembru oslabila je za 45 centi, ili 0,9 odsto, na 49,74 dolara za barel na ICE evropskoj berzi fjučersa sa sjedištem u Londonu. U petak je “brent” nafta za novembarske isporuke pala za 18 centi na 49,06 dolara.
Američki naftaši su u sedmici završenoj 30. septembra pokrenuli bušenja na još sedam platformi, čime je njihov ukupan broj, prema “Bejker Hjuu”, povećan na 425. Ukupno se sada u SAD pumpa 8,5 miliona barela dnevno, pokazuju nedeljni podaci Uprave za energetske informacije.
Ruska proizvodnja se u septembru popela na 11,11 miliona barela dnevno, prema podacima pokazateljima odeljenja CDU-TEK ruskog ministarstva energetike.
Investitori su povećali svoje duge pozicije u WTI nafti za 24.131 fjučers i opciju, ili za 8,1 odsto u nedjelji zaključno sa 27. septembrom, prema podacima Komisije za trgovanje robnim fjučersima.
Opklade na pad cijena su opale, navodi “Blumberg”.
“Nafta će se verovatno trgovati na nivou između 45 i 50 dolara za barel kako se približavamo novembru”, ocjenjuje Angus Nikolson, tržišni analitičar u kompaniji IG Markets iz Melburna.
Dodaje, takođe, da trgovci čekaju da vide odgovore na pitanja o tome kako će OPEK razrezati nove limite proizvodnje po zemljama i kako će natjerati članice da se drže dodeljenih kvota, odnosno da ne probijaju dogovorene nivoe proizvodnje. B92