SARAJEVO, Krajnji potrošači električne energije u Federaciji BiH plaćaće mjesečno taksu koja će iznositi okvirno 0,001 KM po potrošenom kilovat-satu, a prikupljeni novac biće upotrijebljen za stimulisanje proizvodnje energije iz obnovljivih izvora.
To je, između, ostalog, sadržano u prednacrtu uredbe o obnovljivim izvorima energije i kogeneraciji, o kojem je juče raspravljano na okruglom stolu u Sarajevu u organizaciji Ministarstva industrije, energije i rudarstva FBiH.
“To znači da bi prosječno domaćinstvo koje troši 500 kilovat-sati struje mjesečno plaćalo 0,5 KM takse. Prikupljeni novac isključivo bi bio korišten za stimulisanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora”, kazao je Mustafa Gagula, predsjedavajući Radne grupe za izradu uredbe.
Napominje da je uvođenje takse predloženo s ciljem zaštite čovjekove okoline i sprečavanja globalnog zagrijavanje i da je ona uvedena u Evropskoj uniji i zemljama okruženja.
“Iznos takse od 0,001 KM nije konačan i neće biti isti za sve potrošače. Visina takse ovisiće od nivoa potrošnje električne energije, a konačnu računicu izvešćemo naknadno”, obrazložio je Gagula.
S obzirom na to da bi taksu za obnovljive izvore energije prikupljao nezavisni operator koji bi bio formiran uredbom, novinare je zanimalo da li je predlagač vodio računa o usklađenosti uredbe sa drugim zakonima u BiH. To se posebno odnosi na Zakon o zaštiti potrošača BiH prema kojem samo pružalac usluga može da naplaćuje takse, što budući operator to očigledno ne bi bio.
“Nema razloga da se u uredbu stavlja nešto što će eventualno biti u suprotnosti sa drugim zakonima”, odgovorio je Gagula.
Istakao je da roka za usvajanje uredbe nema i da će prijedlog biti proslijeđen Vladi na usvjanje kada bude doneseno optimalno rješenje. Odgovarajući na pitanje zašto Vlada ne ide na donošenje zakona, a ne uredbe, ako već nema žurbe, Gagula je kazao da uredbu donose s obzirom na velike zahtjeve investitora da se ova oblast uredi, odnosno “da onima koji imaju novac stvore uslove da investiraju u ovaj sektor ne čekajući donošenje zakona”.
“Izradnja ovakvih postrojenja traje više godina i sasvim logično je da ona počnu s radom što prije”, obrazložio je Gagula.
Mirko Šakić, vlasnik male hidroelektrane “Vitez-1” na Lašvi, pozdravio je ovaj prijedlog resornog ministarstva ocjenjujući neophodnim stimulaciju proizvodnje struje iz obnovljivih izvora energije.
“To nije novac koji će ići proizvođačima u cilju da se oni obogate, već da se stimuliše proizvodnja energije koja ne zagađuje životnu sredinu čime se čuva zdravlje građana, štedi novac zdravstvenih fondova i ispunjavaju uslovi koje pred nas postavlja Evropska unija”, kaže Šakić.
U FBiH, prema njegovim riječima, postoji tridesetak izgrađenih malih hidroelektrana od kojih je oko pola stavljeno u funkciju.
Gagula je kao problem istakao i da oblast obnovljivih izvora energije nije uređena jedinstvenim zakonom, te dodao da je uredba na određen način inicijalni materijal da se oblast uredi na nivou države.
“Krajnji cilj je potrošnja električne energije koja bi bila obezbijeđena iz obnovljivih izvora, ušteda električne energije, povećanje energetske efikasnosti i korištenje obnovljive energije u oblasti transporta”, dodao je Gagula.
Dodao je da će predložene primjedbe i sugestije, izrečene na okruglom stolu, biti ugrađene u tekst uredbe i da će poslužiti u izradi dokumenta koji će biti provodiv u praksi.
Taksa bez značajnog uticaja na cijenu struje
Uvođenje novih vidova stimulisanja proizvodnje energije iz obnovljivih izvora ne bi trebalo da se bitnije odrazi na cijenu struje za potrošače.
“Neke zemlje u okruženju koje su vlastitim kapacitetima proizvele veće količine struje i u tom slučaju je ne uvoze i pored uvođenja takse uspjele su postići da je cijena neznatno porasla ili je čak smanjena. Ukoliko bismo uspjeli primamiti strane investitore da grade fabrike za proizvodnju opreme i otvaraju radna mjesta, očekujem da bi postojeće cijene električne energije bile zadržane ili u konačnici smanjene”, istakao je Mustafa Gagula.Nezavisne novine