NJUJORK, Već 25 godina investicioni guru Bajron Vijen, koji trenutno djeluje u “Blackstone” grupi, održava ljetne sastanke s nekim od najvećih igrača na Wall Streetu i s njima dijeli svoje poglede na ulagačke prilike.
Sastanci 50 odabranih, među kojima nema nikoga bez barem 10 miliona dolara uloženih na tržištu, a ima i najmanje 10 milijardera, održavaju se u Hemptonsima na Long Ajlendu, gdje mnogi od njih provode ljetni odmor.
Ove godine, nakon dva sastanka koje Vijen naziva benčmark ručak, opšte raspoloženje je tmurno i pesimistično, a krivac za besperspektivnost svih mogućih vrsta ulaganja je administracija Baraka Obame.
Zaključak Vijenove grupe je da tržište na duži rok čeka spor oporavak, a opasnost od nove recesije na kratki rok je vrlo realna. Obama se doživljava kao neprijatelj biznisa, što obeshrabruje nove investicije i zapošljavanje novih ljudi.
Najviše ga krive za reformu zdravstvenog sektora zbog nepredvidivih troškova osiguranja te nesigurnosti u vezi s porezima u budućnosti, prenose agencije.
Vien ni ove godine ne želi da otkrije ime nijednog od ulagača koji su prisustvovali sastancima, ali zna se da su posljednjih godina na klubu milionera bili neki od najvećih igrača na tržištu poput Džordža Soroša, Džulijena Robertsona i Džejmsa Čanosa.
Ulagači milioneri smatraju da su dugoročno najveće prepreke ulaganju prezaduženost, neobrazovanost radne snage za poslove budućnosti te preveliki troškovi rada. Zbog toga niko ne vjeruje ni u akcijsko tržište ni u mogućnost da indeks S&P dostigne 1.200 bodova iduće godine.
U klimi nepovjerenja u tržište milioneri se okreću nekim manje konzervativnim ulaganjima. Kupuju se prazne poslovne zgrade, farme i traže se ulagačke prilike u Africi.
Milijarderi u klubu ionako ne ulažu u tipične ulagačke instrumente poput fondova ili akcija. Oni svoja ulaganja više koncentrišu i strateški ih razmještaju u razne sektore poput komercijalnih nekretnina.
Iako Vienov klub nije nepogrešiv, pa tako 2007. kada je bio prisutan Soroš, samo su on i još jedan ulagač očekivali recesiju i krah berze, ovaj put negativno raspoloženje je bilo jednoglasno, može se iščitati iz bilješki sa sastanka koje je objavio Vein.
Jedan od sastanaka završio je u 15.45, ali nijedan od prisutnih nije pokazao ni najmanje volje da iskoristi vrijeme preostalo do zatvaranja berze kako bi dao nalog za kupovinu, tvrdi Vien.