BEOGRAD, Realno je očekivati da će u narednom periodu još neki tajkuni u Srbiji biti prinuđeni da rasprodaju svoje firme i imovinu.
Danilo Šuković, član Savjeta za borbu protiv korupcije, kaže da će do toga doći ukoliko tajkuni ne dobiju sredstva iz budžeta ili ne iskoriste slabosti državnih institucija da dobiju subvencije.
Primjer biznismena Zorana Drakulića koji je prepustio većinsko vlasništvo u holdingu i prodao jednu od svojih firmi je logična je posljedica svega što se dešavalo u posljednje vrijeme, kaže Šuković.
“Niko od naših tajkuna se ne bavi pravim biznisom i to je dobar razlog zbog kog sada imaju problema. Malo ko od njih, gotovo niko, nije stvorio ništa, čak ni čačkalicu, većina se bavi trgovinom, nekretninama i to u uslovima za koje ne možemo reći da mirišu na regularnost”, ističe Šuković.
Bogati privrednici, napominje on, stvarali su i radili u uslovima u kojima su imali povlašćen položaj.
“Taj povlašćen položaj se ogledao kroz dvije stvari, monopol i ekonomsku politiku, a kad to kažem mislim prije svega na kurs koji je bio precjenjen i kao takav stvarao dobre uslove za njihovo poslovanje. Međutim, to ne može vječno da traje i očito je da kako vrijeme protiče sve te loše stvari kao što su monopol, korupcija i loša ekonomska politika dođu na naplatu”, ističe Šuković.
Većina njih, naglašava on, zaduživala se u inostranstvu i sada kad je evro ojačao i kada je došlo vrijeme da se vraćaju dugovi oni nemaju odakle. Kad tad, kaže Šuković, mora da počne da se živi od realnih vrijednosti, a rasprodaja imovine srpskim tajkunima se ne bi događala da su ušli u pravi biznis.
“Da su razvijali svoje brendove Srbija bi sada bila prosperitetna i oni ne bi imali probleme koje imaju. Ovako oni su koristili situaciju i u sprezi sa političarima otjerali veliki broj stranih investitora. Sjetimo se primjera Danonea koji je izašao iz Knjaz Miloša ili Vaca. Oni su bukvalno pobjegli”, ističe Šuković.
Milan Ćulibrk, glavni urednik nedjeljnika Ekonomist, kaže da je očigledno da su se mnogi preinvestirali i da nisu računali da može da dođe do krize.
“Uzimali su kredite po visokoj kamatnoj stopi, računali na to da će rasti cijene na berzi i za samo dvije i po godine imamo situaciju da su prekogranični krediti samo u privatnoj sferi dostigli cifru od 10 milijardi evra”, napominje Ćulibrk.
On kaže da je likvidnost toliko smanjena da „niko nikom ne plaća“ i da uopšte nije isključeno da će i neki drugi biznismeni biti primorani da prodaju imovinu. „Sad je već javna tajna da Mišković prodaje polovinu Maksija i ta transakcija bi trebalo da bude gotova za miesec ili dva. Ako najjači prodaju, šta onda da očekujemo od onih manjih“, ističe Ćulibrk.
Privrednik Nikola Pavičić, predsjednik Upravnog odbora Sintelona, kaže da je primjer propadanja firmi samo pokazatelj u kakvoj se situaciji nalazi naša zemlja. Ali, glavni problem srpske privrede, prema njegovim riječima, nisu krupne firme već mala i srednja preduzeća.
“Krupna preduzeća čine samo nekoliko procenata naše privrede i zato ne treba time da se bavimo već da nađemo načina da pomognemo privredi, a to ćemo učiniti ako nađemo kvalitetne ljude. Njih nema u Srbiji”, kaže Pavičić.
Svi veliki projekti, napominje on, propadaju bez realizacije, a da bi se situacija popravila nama je neophodna armija od 20.000 preduzeća, u koje mora da uloži država, ali i banke. Danas
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Strašna je izjava da nema kvalitetnih , moralnih i stručnih ljudi u Srbiji .Nema ih u Vlasti , pa ni u opoziciji , ali ih svakako ima u vanpolitičkoj sferi ! Potrebno je samo baviti se egzaktnim dostignućima i rezultatima i odgovor će se nametnuti ! Drugo je pitanje što je ekonomska sfera , najvećim delom , pod uticajem političkih ” moćnika” , stručnih i moralnih analfabeta ! Zato su i rezultati minorni i poražavajući po struku , politiku i narod!
Pavičić može da kupi svijeću pa da potraži kvalitetne ljude. Ali izgleda da ne zna da je upali, pa nikom ništa. Krupna preduzeća su brojčano mali procenat privrede, u to vjerujem, ali su veliki procenat generisanja BDP, ako se ne varam.
Ako država bude pametna, iskoristiće propast tajkuna.