BEOGRAD, U Zemunu je položen kamen temeljac za most preko Dunava Zemun-Borča, dok je početak radova predviđen za april 2011. godine.
Most, čija je vrijednost 170 miliona evra, će biti dug 1.507 metara sa pristupnim saobraćajnicama u dužini od oko 21,5 kilometara. Rok za izgradnju je tri godine.
Predsjednik Srbije Boris Tadić je prije polaganja kamena temeljca kazao da će izgradnja mosta početi u aprilu 2011. godine, a da je planirano da radovi budu završeni u proljeće 2014. godine.
“Most će biti garant prijateljstva Srbije i Kine”, rekao je Tadić i istakao da će izgradnja tog mosta veoma značajna za Srbiju i Beograd, jer će njegovom izgradnjom Beograd snažno iskoračiti na drugu obalu Dunava, gdje će se graditi stambeni i poslovni prostor.
On je rekao da”poslije decenija zastoja u izgradnji velikih infrastrukturnih projekata, Srbija ponovo kreće. Grade se autoputevi, mostovi, investira se u elektroprivredu. Građani Srbije mogu da budu ponosni, a ja sam ponosan zbog strateškog partnerstva sa Kinom. Ovo je samo prvi veliki zajednički projekat Srbije i Kine”
“Srbija je kao i svaka zemlja primila udar svjetske finansijske krize i mi simbolički od postavljanja ugaonog kamena u izgradnji ovog mosta počinjemo novi sistem mjera koje treba da poboljšaju ekonomsku situaciju u Srbiji, povećaju proizvodnju i nivo zaposlenosti”, izjavio je Tadić.
“Znaćemo da smo na dobrom putu kada ponovo počne zapošljavanje, a izgradnja infrastrukturnih objekata je najbolji način da se otvori perspektiva zapošljavanja za naše sunarodnike”, poručio je Tadić.
Prema njegovim riječima, Kina snažno nastupa na međunarodnoj sceni, namećući se kao dominantan politički i ekonomski činilac. “Kineska ekonomija je godinama u svjetskom vrhu, to je ekonomija najvišeg stepena razvoja i jedan od ključnih činilaca svjetskih ekonomskih procesa. Kina postaje i jedan od najznačajnijih činilaca svjetske politike i ne postoji tačka na ovom svijetu na kojoj se ne pita za kinesko mišljenje”, rekao je Tadić.
Predsjednik Stalnog komiteta Svekineskog narodnog kongresa Vu Banguo je rekao da su srpsko-kineski odnosi u usponu i da bi dobri politički odnosi trebalo da podrže i trajnu ekonomsku saradnju.
Ugovor o izgradnji mosta Zemun-Borča potpisali su 15. aprila ministarka za NIP Verica Kalanović sa potpredsjednikom kineske kompanije CRBC koja će graditi most Lu Šanom i gradonačelnikom Beograda Draganom Đilasom. Kalanovićeva je tada istakla da izgradnja tog mosta predstavlja novi model realizacije velikih infrastrukturnih i razvojnih projekata u Srbiji, koji se bazira na bilateralnom sporazumu između Srbije i Kine.
Ministarka je navela da je ugovorom o izvođenju radova utvrđeno angažovanje domaćih podizvođača i upotreba građevinskog materijala iz Srbije, u odnosu od najmanje 45 odsto ukupne vrijednosti projekta. Ona je dodala da je Ministarstvo za NIP nosilac projekta, a Grad Beograd korisnik i partner u realizaciji.
Kako je ranije saopšteno, 85 odsto novca za izgradnju mosta biće obezbijeđeno iz kredita kineske Eksim banke, dok će 15 procenata biti finansirano iz Nacionalnog investicionog plana, a troškove eksproprijacije i tehničkih priprema preuzeće Grad Beograd.
Rok otplate kredita je 15 godina, sa počekom od tri godine i fiksnom kamatnom stopom od tri odsto godišnje. Ugovorom je definisano i učešće srpskih podizvođača od najmanje 45 odsto.
Most Zemun-Borča biće dio obilaznice oko Beograda i treba da poveže Zrenjaninski i Pančevački put, čime će se ostvariti bolja saobraćajna veza za više od pola miliona stanovnika opština Zemun, Palilula i Novi Beograd i omogućiti dalji privredni razvoj Beograda odnosno dijela grada na lijevoj obali Dunava.
Planirane su tri faze radova, a u prvoj je predviđeno da se obave radovi od novog Novosadskog puta (saobraćajnice T6) do Batajničkog puta, dok druga faza podrazumjeva završetak radova na gradnji mosta preko Dunava i spajanje Batajničkog i Zrenjaninskog puta. U trećoj fazi predviđeno je i spajanje Zrenjaninskog i Pančevačkog puta. Projekat podrazumjeva i izgradnju osam manjih mostova i nekoliko petlji. Beta, Tanjug