BEOGRAD, Predsjednici Srbije i Kazahstana Boris Tadić i Nursultan Nazarbajev založili su se danas za intenzivan razvoj ekonomskih odnosa dvije zemlje, ocjenjujući da za to postoje veoma dobre perspektive.
Astana i Beograd “imaju neograničene mogućnosti za saradnju u trgovinsko-ekonomskoj sferi”, izjavio je Tadić na konferenciji za novinare poslije razgovora sa Nazarbajevim i dodao da je “veoma zadovoljan” njihovim rezultatima, prenosi nacionalna kazahstanska novinska agencija Kazinform.
On je izrazio nadu da će kroz nekoliko godina trgovinska razmjena između dvije zemlje biti uvećana za nekoliko desetina puta.
Prema podacima Ministarstva spoljnih poslova Kazahstana, prošle godine trgovinska razmjena iznosila je 18,3 miliona dolara, pri čemu je Kazahstan u Srbiju izvezao robe u vrijednosti od 1,1 milion dolara, a uvezao 17,2 miliona dolara.
Prema riječima Tadića, Srbija može da bude značajan ekonomski partner Kazhastana u Evropi, spremna je da učestvuje u razvoju Kazahstana, kao i da primi investicije iz te zemlje.
Nazarbajev je kazao da je Astana zainteresovana da se nafta iz Kazahstana prerađuje u Srbiji, ukazujući da Evropska unija danas troši više od 20 odsto kazahstanske nafte.
“Govorili smo o saradnji u energetici, u naftnoj oblasti. Naftne kompanije Kazahstana mogu biti zainteresovane za naftne rafinerije Srbije, gdje bi mogli da isporučujemo kazahstansku naftu”, kazao je Nazarbajev.
Kazahstan, koji je jedan od najvećih proizvođača nafte u Centralnoj Aziji ove godine, prema prognozama, treba da proizvede 80 miliona tona nafte. Ćerka državne naftne kompanije Kazmunajgaz posjeduje 100 odsto akcija rumunske Rompetrol Group N.V., u koju ulaze dvije rafinerije i oko 1.000 benzinskih pumpi. To je jedino vlasništvo te kompanije u inostranstvu.
Nazarbajev je kazao da postoje perspektive saradnje dvije zemlje i u sferi transporta, tranzita, gradnje, farmacije, agroindustrije, malog i srednjeg biznisa.
“Dogovorili smo se da se odmah može početi sa gradnjom farmaceutske fabrike u Kazahstanu, uzimajući u obzir da uvozimo lijekove za sumu od 700 do 800 miliona dolara. Izgradnja farmaceutske fabrike u Kazahstanu je veoma isplativa – potrošaci postoje, postoji i tržište Kine, centralne Azije, ruskog istoka”, rekao je Nazarbajev.
Kazao je i da srpska preduzeća mogu “odmah” da dođu u poljoprivredne kombinate Kazahstana.
Prema njegovim riječima, zakoni Kazahstana i porezi obezbjeđuju zaštitu i stvaraju uslove za “dobar posao” srpskih kompanija.
Tadić je naveo da je između dvije zemlje otvoreno pitanje “saradnji aviokompanija” i izrazio nadu da će biznismeni dvije zemlje postići konkretne dogovore.
Pres-služba predsjednika Kazahstana je saopštila da su posebna tema razgovora bile perspektive saradnje Srbije sa carinskim savezom, u koji ulaze Kazahstan, Rusija i Bjelorusija.
“Za biznis Srbije otvaraju se novi, zanimljivi projekti i stvaraju dosta privlačni uslovi za poslovanje”, navodi se u saopštenju i dodaje da je dogovoreno i da u Astani bude otvorena ambasada Srbije.
Nazarbajev je istakao da Kazahstan i Srbija imaju bliske pozicije o statusu Kosova, a Tadić se zahvalio na principijelnoj podršci Astane po tom pitanju, navodi Kazinform.
Tadić je potvrdio da će učestvovati na samitu OEBS-a u kazahstanskoj prijestonici, 1. i 2. decembra, i pozvao Nazarbajeva da posjeti Beograd.
Tokom posjete srpski ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić i državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Kazahstana Kanat Saudabaev potpisali su sporazum o ukidanju viznog režima, navodi novinska agencija Interfaks. Beta