BIJELJINA, Evro ne treba prodavati i naročito ne treba kupovati švajcarski franak, koji bi uskoro mogao da bude u problemu, smatra Dejan Tadić, profesionalni trgovac na svjetskim finansijskim tržištima.
Tadić je uvjeren da će evro opstati, i pored svega što se u posljednje vrijeme dešava.
“Na predstojećem samitu 8. i 9. decembra u Poljskoj Evropska unija će definisati šta je pošlo naopako u pogledu vođenja monetarne politike i preduzeti konkretne poteze za saniranje problema platnog bilansa unutar same Unije. U najgorem slučaju može doći do radikalnijih poteza u odnosu na pojedine članice, ali nikako do ukidanja evra kao valute”, smatra on.
Tadić kaže da, iz iskustva u trgovanju na finansijskim tržištima, ima jasniju sliku da je ovo početak pritiska na vrijednost dolara.
“Poručujem građanima da nema mjesta nikakvoj panici u pogledu mijenjanja evra za bilo koju drugu valutu, naročito ne u švajcarski franak, ukoliko se ima u vidu trenutna industrijska i privredna situacija sa kojom je Švajcarska suočena”, smatra on.
Novac je, dodaje Tadić, isto kao i bilo koja druga vrijedna roba i njegova cijena samo fluktuira u odnosu ponude i potražnje.
“Treba biti strpljiv i ne paničiti, jer u suprotnom svaki ishitren potez može građane da košta duplih transakcionih troškova, plus eventualni gubitak usljed pada vrijednosti neke valute u odnosu na evro. To su aktuelne informacije sa svjetskih finansijskih tržišta”, navodi Tadić.
Tadić ocjenjuje da Evropska unija ima dovoljno snage i moći da izađe na kraj sa problemima koje ima, uz značajnu pomoć svjetskih ekonomskih sila u svijetu – prošle nedjelje, usljed intervencija koje su nastale nakon što su SAD spustile kamatnu stopu za pozajmljivanje novca bankama, kao i istovremenu akciju Kine koja je smanjila svoje rezerve.
On je objasnio da korijen problema krize u EU nije samo nedostatak fiskalne discipline perifernih zemalja, već i donekle pogrešne monetarne politike koju su od samo nastajanja EU vodile evropske institucije kao što su Evropska komisija, Evropska centralna banka i Savjet Evrope, dok su periferne zemlje kao što su Grčka, Irska i Portugal samo slijedile savjete u okviru te politike. Srna
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Dakle kakvo predstavljanje sručnjaka: “profesionalni trgovac na svjetskim finansijskim tržištima”. Čestitam SRNI na još jednom doprinosu profesionalnom izvještavanju.
Pri tome Tadić “hladno” analizira uglavnom politička pitanja.
Molim Vas za objašnjenje, ovo je ukradeno sa poslovnog portala Economy.rs, zašto nije potpisano???
Srđane, hvala na linku. Kada sam pročitao intervju shvatio sam koliko je potpisana SRNA neprofesionalna.
Srđane,
ovu vijest je objavila SRNA i mi smo je tako prenijeli. Oni nisu potpisali odakle su je preuzeli, a mi to ne mozemo znati. S postovanjem
Nema problema, nemam ništa ni protiv njih, samo kada preuzimaju vest, zašto je teško postaviti (izvor: Economy.rs), ne bi bio nikakav problem