BEOGRAD, Iako je Vlada Srbije dala saglasnost da lijekovi sa pozitivne liste poskupe za 6,37 odsto, u Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje i Grupaciji proizvođača lijekova tvrde da se to neće odraziti na džep pacijenta.
– Poskupljenje od 6,37 odsto izračunato je prema uredbi o kriterijumima za formiranje cijene lijekova i usklađivanjem kursa evra od oktobra prošle godine. Fiksna participacija ostaje 50 dinara, a za lijekove sa A1 liste plaćaće se, kao i do sada, procentualno učešće od 10 do 85 odsto – kaže Sanja Mirosavljević, portparolka RZZO.
Predsjednik Grupacije proizvođača lijekova profesor Dragomir Marisavljević, takođe smatra da građani gotovo da neće osjetiti promjenu, jer su nove cijene lijekova ugrađene u pozitivnu listu medikamenata koji se propisuju na recept i izdaju o trošku osiguranja. Izdvajaće više jedino za manji broj medikamenata sa A1 liste za koje se plaća procentualna participacija.
Marisavljević ističe da svaka aktivnost u pravcu usaglašavanja sa odlukom o cijenama lijekova ide u prilog bolje snabdijevenosti tržišta.
– Na srpskom tržištu ima više od 3.500 lijekova u prometu, što pokazuje visok standard snabdijevenosti. Snabdijevenošću smo više nego zadovoljni, a ukoliko i nedostaje neki medikament, još se ne može govoriti o „nestašici lijekova“. Deficit nije izazvan sa namjerom – zato što proizvođači čekaju nove cijene, jer bi to bilo neodgovorno i neprimjereno – kaže Marisavljević.
On podsjeća da je još prije tri mjeseca donijeta odluka o usklađivanju cijena prema kursu za lijekove na pozitivnoj listi. Tada su snižene cijene 32 odsto lijekova sa liste, ali za 68 odsto medikamenata RZZO nije uračunao korekciju po osnovu kursa evra od 106 dinara. Domaće fabrike lijekova, u međuvremenu, su pretrpjele gubitak zbog raskoraka između zvaničnog cjenovnika (na koji saglasnost daje vlada) i cijena lijekova na pozitivnoj listi. Tako su, kaže naš sagovornik, tromjesečnim kašnjenjem, domaće fabrike izgubile 2,5 miliona evra.
Prema riječima Marisavljevića, sada nije samo „ugrađen“ novi kurs, već je značajan broj lijekova pojeftinio, s obzirom na to da su promjenjene cijene u referentnim zemljama – Hrvatskoj, Sloveniji i Italiji.
Proširena lista
– Lista lijekova proširena je za 140 novih zaštićenih naziva lijekova u okviru postojećih terapijskih grupa i tako pacijentima olakšana dostupnost terapiji – kaže Sanja Mirosavljević, portparolka Fonda zdravstvenog osiguranja. Povećan je broj zaštićenih imena lijekova u terapiji dijabetesa (za lijek glimepirid, metformin), kardiovaskularnih bolesti, depresije. Sa liste A1 na listu A prešao je lijek kvinapril za liječenje hipertenzije i za njega se neće plaćati procentualna participacija. Na listu lijekova ubačena su i tri zaštićena naziva lijeka za liječenje hipertenzije. Povećan je broj zaštićenih naziva za citostatike sa Liste B (fludarabin, gemcitabin, fluorouracil), kao i antibiotike (meropenem, vankomicin). Na listi lijekova su i sirupi za liječenje HIV-a kod djece, tipranavir, stavudin, lamivudin, abakavir. Na listi je 1.838 lijekova. Novosti