BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da je inflacija pod kontrolom i da je u posljednjih pet mjeseci prosječna mjesečna stopa inflacije u Srbiji iznosila samo 0,1 odsto.
“Inflacija je pod kontrolom i do sada preduzete mjere Narodne banke i vlade daju rezultate. U posljednjih pet mjeseci prosječna mjesečna stopa inflacije iznosila je samo 0,1 odsto”, rekla je Tabaković u intervjuu za praznični broj “Politike”.
Pri tom, navela je ona, potpuni efekti vladinog programa fiskalne konsolidacije tek se očekuju u narednom periodu, što će takođe pozitivno uticati na smanjenje inflatornih pritisaka.
“Uz očekivane pozitivne efekte nove poljoprivredne sezone, to će omogućiti da se inflacija vrati u ciljani okvir, prema najnovijim sagledavanjima, i prije kraja godine”, odgovorila je guverner NBS na pitanje da li je realno da bude postignut godišnji inflacioni cilj od četiri, plus-minus 1,5 odsto.
Na navode da podaci pokazuju da budžetski deficit raste i da će biti veći od planiranog, ona je ukazala da nije sporno da svako povećanje budžetskog deficita utiče i na povećanje inflatornih pritisaka i da je, gledano iz ugla monetarne politike i održavanja cjenovne stabilnosti, poželjno da deficit bude što niži.
“Međutim, naša ocjena je da bi to povećanje (budžetskog deficita) moralo da bude znatno da bi ugrozilo očekivanja u pogledu kretanja inflacije koja sam već iznijela, a nemam razloga da sumnjam da će vlada istrajati na mjerama fiskalne konsolicaije”, kazala je Tabaković.
Na konstataciju da su prošle godine izbori u Srbiji doprinijeli većoj inflaciji i da li se to može desiti i ove, ukoliko bude vanrednih izbora, Tabaković je rekla da bez obzira na to što ne želi da licitira u pogledu eventualnih vanrednih izbora, mora da kaže da je u potpunosti sigurna da bi, ukoliko bi se to dogodilo, ovogodišnji izbori imali manji uticaj od prošlogodišnjih na ekonomska kretanja u zemlji.
“Razlog je jednostavan. Sada je mnogo izvjesniji ekonomski program vlade za razliku od prošle godine, kada su postojale brojne nedoumice prije svega u pogledu fiskalne konsolidacije, pa se trošilo i potrošilo kao da ne postoji sutra”, rekla je guverner NBS. Tanjug