BEOGRAD, Jačanje uloge dinara u domaćim privrednim tokovima jedan je od strateških ciljeva NBS i Vlade Srbije, a snižavanje referentne kamatne stope preduzima se u cilju da cijena zaduživanja u dinarima za građane i privredu bude što niža i prihvatljivija, poručila je danas guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković.
Ona je za Politiku rekla da su te mjere već dale efekta i da su prosječne kamatne stope na dinarske kredite građanima smanjene sa 21, 9 procenata koliko su iznosile u januaru 2013. na 13, 2 odsto u oktobru ove godine.
“Građani se zbog toga zadužuju sve više u dinarima pa se u prvih devet mjeseci ove godine oko dvije trećine novoodobrenih kredita stanovništvu odnosi na kredite u dinarskom znaku”, rekla je guverner NBS.
Što se tiče inflacije, Tabaković je rekla da se ne mogu izbjeći uticaji iz međunarodnog okruženja i da centralne banke ne mogu u potpunosti i direktno da kontrolišu sve faktore inflacije, pa ni NBS.
Znatan udio u ukupnoj inflaciji čine i regulisane cijene na koje centralna banka ne može direktno da utiče, podvukla je.
“U takom ambijentu, razlika od dva procentna poena u odnosu na ciljeve razvijenih ekonomija čini se realnom”, rekla je Tabaković.
Ona je kazala da ciljanjem inflacije NBS šalje predvidive signale poslovanja.
“Kada kažemo da ćemo inflaciju dovesti na nivo od oko četiri odsto time privredi, građanima i bankama dajemo bitnu informaciju za planiranje poslovnih i potrošačkih odluka. Time se eliminiše element neizvjesnosti”, ocijenila je Tabaković.
Ona je kazala da je za 2016. godine cilj za inflaciju nepromijenjen i iznosi četiri plus, minus jedan i po odsto.
Njen povratak u granice cilja, kako je kazala, očekuje se u drugoj polovini sljedeće godine čemu bi trebalo da doprinesu i efekti dosadašnjeg ublažavanja monetarne politike.
Kako je kazala, relativna stabilnost deviznog kursa je izuzetno značajna za funkcionisanje ekonomskog i finansijskog sistema.
Tabaković je ocijenila da je vrlo pozitivna namjera države da se zadužuje u dinarima jer je struktura javnog duga vrlo značajna u situacijama kad dolazi do većih pomjeranja vrijednosti dolara ili evra i ograničava njihov uticaj.
Ona je kazala da udio problematičnih kredita blago pada kao rezultat naplate, otpisa i restrukturiranja tih kredita.
Udio zajmova privredi krajem oktobra bio je 23, 1 odsto što je niže za jedan procentni poen u poređenju sa septembrom.Takođe, učešće sektora stanovništva je zabilježilo pad od 0, 2 poena, navela je guvernerka NBS.
Tabaković je kazala da je dinar od početka 2015. prema evru oslabio za svega 0,7 odsto.
Govoreći o “Telekomu”, guvernerka centralne banke je kazala da joj je “pao kamen sa srca” i da joj je drago što nije prodat budući da se, po njenom sudu, nisu pojavili kupci dorasli da preuzmu tu kompaniju. Tanjug