LONDON, Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) najavila je da će nastaviti da sponzoriše program koji je, prema procjenama, u proteklih osam godina spriječio da 6,6 miliona djece oboli od elefantijaze, dok je kod 9,5 miliona zaustavljeno napredovanje ove bolesti, koja dovodi do teških tjelesnih deformiteta.
U međunarodnoj akciji da se eliminiše bolest, od 2000. godine je podjeljeno više od 1,9 milijardi doza lijekova za 570 miliona ljudi, a cijena tretmana po osobi procjenjuje se na samo 0,50 dolara, izveštava Rojters.
Partnerstvo između proizvođača lijekova za elefantijazu (poznatu i pod nazivom limfatična filarijaza) i zdravstvenih organizacija trebalo bi da do 2020. rezultira iskorenjivanjem ove bolesti sa planete.
Elefantijaza je tropska bolest koju karakteriše oticanje ruku, nogu, glave, genitalija i grudi. U najozbiljnijim slučajevima, noge pacijenta poprimaju ogromne dimenzije i postaju kao kod slona, po čemu je bolest i dobila ime.
Ta bolest, kako se procjenjuje, pogađa 120 miliona ljudi u 83 države, a još 1,3 milijarde stanovnika Zemlje je pod rizikom da od nje obole, saopštava SZO.
Elefantijazu izazivaju parazitski crvi, nalik na končiće, čiji su prenosioci komarci. Ovi paraziti godinama mogu da žive u limfnom sistemu čoveka.
Ako se primjene u ranoj fazi ,protiv ovog oboljenja efikasni su “albendazol”, kompanije “GlaksoSmitKlajn” i “mektizan”, kompanije “Merk”, ali u mnogim zemljama u razvoju do tih medikamenata je teško doći.
Ta dva proizvođača besplatno obezbjeđuju lijekove za program SZO, zbog čega je ijcena tretmana tako niska. Ovih dana “Glakso” se obavezao da u naredne dvije godine isporuči još 300 miliona besplatnih doza “albendazola”.
Ovim lijekovima su od stomačnih parazita i i nekih kožnih bolesti zaštićeni milioni žena i dece, izjavio je Erik Otesen iz američkog Centra za limfatičku filariazu u Atlanti.