NJUJORK, Na svjetskim su berzama prošle sedmice, druge zaredom, vodeći indeksi porasli, no trgovalo se oprezno jer ulagači nisu sigurni da posljednji makroekonomski podaci podržavaju trend rasta cijena akcija koji traje već godinu dana.
Prošlog je četvrtka S&P 500 indeks dosegnuo najviši nivo u posljednjih 17 mjeseci, no u petak je opet skliznuo niže jer ulagači nisu sigurni da makroekonomski podaci opravdavaju trend rasta cijena akcija koji traje od marta prošle godine. Prije tačno godinu dana Dow Jones indeks potonuo je, zbog strahovanja ulagača od posljedica recesije i finansijske krize, na samo 6.547 bodova, najniži nivo u 12 godina. Od tog, lanjskog 9. marta ojačao je više od 4.000 bodova, ili oko 62 odsto.
No, s ulaskom u drugu godinu, trend rasta cijena akcija slabi, jer mu anemičan oporavak privrede ne daje dalji podsticaj. Taj trend rasta pokrenule su prije godinu dana dobre vijesti iz finansijskog sektora, a i prošle je sedmice taj sektor bio među najzaslužnijima za rast indeksa. No, to nije dovoljno da bi se pokrenulo cijelo tržište, kažu analitičari. Ono što bi moglo uliti optimizam ulagačima jesu vijesti da se u privredi otvara više radnih mjesta nego što ih se zatvara.
“Veći dio rasta cijena akcija u proteklih godinu dana temelji se na predviđanju progresa u privredi , no toga još nema. Da je oporavak privrede na čvrstim nogama, uvjerili bi me podaci o rastu zaposlenosti dva mjeseca zaredom i padu stope nezaposlenosti ispod nivoa od 9 odsto. Do tada veliko je pitanje je li oporavak od recesije samoodrživ, ili je samo podržan podsticajnim mjerama vlasti”, kaže Adam Gould, portfolio menadžer u Direxion Fundsu.
Iz mjeseca u mjesec broj otkaza u SAD-u sve je manji, no još je uvijek više izgubljenih nego novootvorenih radnih mjesta, a stopa nezaposlenosti iznosi 9,7 odsto. Osim vijesti o poboljšanju situacije na tržištu rada, pozitivno bi na Wall Street djelovalo i jačanje tržišta nekretnina, smatraju analitičari. Kažu da su ulagači dosad bili vrlo tolerantni prema posljednjim podacima o padu prodaje kuća, no ako prodaja uskoro ne poraste, postat će vrlo nesigurni.
Pozitivno bi na tržište djelovala i dobri poslovni izvještaji kompanija za prvo ovogodišnje tromjesečje. Sezona objave tih izvještaja počinje idućega mjeseca, a ulagači se nadaju da će rezultati pokazati rast prihoda i prodaje kompanija, što bi značilo da potrošnja Amerikanaca raste. No, čak ako makroekonomski podaci i poslovni rezultati kompanija budu sve bolji, bit će, kažu analitičari, teško održati dobitke od prošle godine.
U prošlosti je nakon nekih od najvećih skokova na tržištu slijedio oštar pad cijena. U prvoj godini tržišta bikova od 1982. do 1987. S&P 500 indeks skočio je 58 odsto, da bi iduće godine potonuo više od 14 odsto. Bilo je, doduše, i suprotnih primjera. Tako je S&P indeks u 2003. porastao više od 26 odsto, da bi godinu dana kasnije osvojio dodatnih 10,7 odsto. Bilo kako bilo, Dow Jones indeks trenutno je oko 62 odsto viši nego prije godinu dana, dok je u odnosu na početak ove godine u plusu otprilike 1,5 odsto.
A da su ulagači oprezni, pokazuje i mršav promet. Prošle je sedmice na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika dnevno mijenjalo između 8 i 8,4 milijarde akcija, dok je lani dnevni prosjek iznosio 9,65 milijardi. “Mršav obim trgovanja pokazuje da ulagači nisu baš uvjereni da je dalji uspon cijena akcija opravdan. Čini mi se da smo došli do tačke fer vrijednosti akcija”, kaže David Joy, strateg u firmi RiverSource Investments.
Na Wall Streetu je prošle sedmice Dow Jones indeks ojačao 0,5 odsto, na 10.624 boda, a S&P 500 indeks 1 odsto, na 1.149 bodova. Nasdaq indeks porastao je, pak, 1,78 odsto, na 2.367 bodova. I na evropskim se berzama prošle sedmice trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,4 odsto, na 5.625 bodova. Frankfurtski DAX porastao je 1,1 odsto, na 5.945 bodova, a pariški CAC indeks 0,4 odsto, na 3.927 bodova. Hina