CIRIH, Politički lideri i guverneri centralnih banaka će biti glavni gosti na godišnjem ekonomskom forumu u švajcarskom gradu Davosu ove sedmice, gdje će se raspravljati o načinima za oporavak svjetske privrede, unapređenje globalne bezbjednosti i usporavanje klimatskih promjena, očekuju analitičari.
U Davosu će se sutra, 28. januara, naći više od 40 predsjednika država i vlada, što je gotovo dvostruko više u odnosu na prošlogodišnji forum, kao i 36 ministara finansija i guvernera centralnih banaka, uključujući guvernere svih članica Grupe osam industrijski najrazvijenijih zemalja, osim SAD, prenosi Rojters.
Forumu će takođe prisustvovati oko 1.400 poslovnih ljudi, ali se očekuje manji broj visokih bankara i ostalih rukovodilaca nego prošle godine, budući da se oni trenutno bore da spasu svoje kompanije od bankrota, kao i da se održe na njihovom čelu.
Ruski premijer Vladimir Putin će u sutra otvoriti četvorodnevni forum u Davosu, turističkom gradiću u švajcarskim Alpima, koji se odvija pod sloganom “Oblikovanje svijeta u periodu poslije krize”.
Pored Putina, najavljen je i dolazak kineskog premijera Ven Djabaoa, njemačke kancelarke Angele Merkel, japanskog premijera Taro Asoa i britanskog premijera Gordona Brauna, kao i više savjetnice novog predsjednika SAD, Baraka Obame, Valeri Džeret.
To je prvi put da se svjetski lideri nalaze da bi razgovarali o sve dubljoj ekonomskoj krizi, od sastanka Grupe 20 velikih privreda u razvoju u novembru 2008. u Vašingtonu.
Svjetski ekonomski forum je osnovan 1971. kao poslovna i akademska grupa stručnjaka sa motom “preduzetništvo u globalnom javnom interesu”. Godišnji sastanci tog foruma u Davosu su prerasli u značajan događaj, koji je postao i meta antikapitalističkih protesta.
Dnevni list “Fajnenšel tajms” predviđa da će ovogodišnji forum obilježiti “trezvenost i samooptuživanje” i da će biti manje luksuznih koktel-prijema i korporativnih izleta na skijanje.
Umjesto toga, prisutni mogu da učestvuju u simulaciji života u izbjegličkom kampu, što uključuje prolazak kroz virtuelno minsko polje, dok će neprofitne organizacije djeliti nagrade “za velika postignuća u društvenoj i ekološkoj neodgovornosti”.
U izvještaju Svetskog ekonomskog foruma, objavljenom uoči ovonedjeljnog sastanka, navodi se da su glavni rizici sa kojima se suočava svijet pogoršanje finansiranja vlada, usporavanje kineskog privrednog rasta, rizici po hranu i zdravlje usljed klimatskih promjena, kao i manjak globalne koordinacije u rješavanju tih problema.
Pored toga, sve je prisutnija i zabrinutost zbog protekcionizma kao odgovora na ekonomsku krizu. Radi toga će se u subotu, 31. januara, na marginama foruma u Davosu sastati 20 ministara trgovine, kako bi razgovarali o dugotrajnoj Doha rundi trgovinskih pregovora.
Iako će pažnja najviše biti usmjerena na svjetsku privredu, u Davosu će biti riječi i o bezbjedonosnim izazovima kao što su tenzije na Bliskom istoku, kao i klimatskim promjenama, radi čega će Forumu prisustvovati i oko 30 ministara energetike i životne sredine.