VAŠINGTON, Zapadna Evropa i sjeverna Amerika gube privlačnost za strane investitore, kojima je sve zanimljivija Kina, zaključak je istraživanja o evropskoj investicionoj klimi u 2008. godini, koje je sprovela kompanija “Ernst end Jang” (&Yang) anketiranjem 834 vrhunskih menadžera međunarodnih kompanija.
U izvještaju se ukazuje na usporavanje tempa otvaranja novih radnih mjesta stranih investitora u zapadnoj Evropi – sa 214.987 u 2006, na 176.551 u 2007. godini.
Suvereni favoriti u očima stranih investitora još koliko 2006. godine, zapadna Evropa i sjeverna Amerika polako ustupaju prvenstvo Kini, koju je kao najprivlačniji region za ulaganja označilo 47 odsto anketiranih menadžera. Za zapadnu Evropu odlučilo se 33 odsto njih, za SAD i Kanadu 20 odsto.
U posljednje dvije godine, međutim, najbrže je rasla investiciona privlačnost Rusije – sa pet odsto u 2006. godini, na 21 procenat u 2008. – ukazuje se u istraživanju kompanije “Ernst end Jang”, koje prenosi ruski poslovni dnevnik “Vedomosti”.
Među evropskim zemaljama, Rusija je 2007. godne zauzela četvrto mjesto po broju radnih mjesta koje su otvorili strani investitori (14.934) i osmo mjesto po broju novih projekata (139).
Sem toga, 12 odsto anketiranih navelo je Rusiju kao potencijalno mjesto za investicioni projekat ili proširenje postojećih. Po ovom pokazatelju Rusija je na trećem mjestu, poslije Poljske i Njemačke.
Svjetska finansijska kriza podigla je investicionu privlačnost Rusije, koja već duže vrijeme ostvaruje dobre makroekonomske pokazatelje. Kada je postalo jasno da je Rusija sve otpornija na šokove svjetskog tržišta, njena privlačnost je porasla u očima stranih investitora.
Pored dobrih makroekonomskih pokazatelja, rast privlačnosti Rusije “Ernst end Jang” vezuje i za ukupno poboljšanje investicione klime u najrasprostranijoj zemlji svijeta. U posljednjih nekoliko godina Rusija je sprovela niz važnih reformi, usavršila poreske i carinske zakone, i obezbjedila predvidljivost i stabilnost situacije u zemlji, navodi se u analizi.