VAŠINGTON, U Americi raste zaposlenost, a Brazil, Rusija, Indija i Kina održavaju privredni rast, pa analitičari smatraju da ima nade za svjetsku ekonomiju.
“Situacija nije toliko teška kao što je bila”, izjavila je direktor MMF-a Kristin Lagard.
Sve je više pokazatelja koji ukazuju na to da se možda nazire kraj svjetske ekonomske krize. U Americi se povećavaju zaposlenost i potrošnja, a recesioni udar na evrozonu slabiji je nego što se očekivalo. Ako se tome doda da se u zemljama BRIK-a održava privredni rast, ima opravdanja za oprezni optimizam, prenosi RTS.
Zbog sve više pozitivnih pokazatelja, popravlja se raspoloženje svjetske ekonomije, posebno zbog toga što ih najviše ima u Americi, najvećoj privredi svijeta.
U februaru je, kao i u prethodna dva mjeseca, otvoreno više od 200 hiljada novih radnih mjesta i to u proizvodnom sektoru, prvenstveno u automobilskoj industriji, jer se automobili sve više prodaju.
“Ako stopa nezaposlenosti padne ispod sadašnjih 8,3 odsto i izvještaji o broju zaposlenih budu glavna vijest, ljudi će imati još više vjere u oporavak”, smatra Beti En Bovino analitičar agencija “Standard end Purs”.
Više zaposlenih znači i veću potrošnju, čak i na tržištu nekretnina. Veliki broj novih radnih mjesta je u malim i srednjim preduzećima, koja postaju značajan oslonac američke privrede.
S druge strane okeana, u Evropi, nema takvih pokazatelja kao u Americi, ali su, kako kažu analitičari, stvari manje loše nego što su mogle da budu.
Grčka je restrukturirala dug, a Evropska centralna banka ubrizgala novčanu injekciju bankama koje su tako održale likvidnost, pa su ekonomije u manjoj recesiji nego što se prognoziralo.
Pošto je izbjegnuta katastrofa evrozone, zemlje izvoznice kapitala, posebno Kina, povećavaju ulaganja u inostranstvu. Tržišta akcija su stabilnija. Ipak, bitka s krizom nije završena i oprez je neophodan.
“Svjetska ekonomija je na putu oporavka, ali nema mjesta za manevrisanje, a posebno ne za političke greške. Situacija nije toliko teška kao što je bila, odmakli smo se od ponora, ali još postoje osjetljive tačke koje moramo rješavati u narednim mjesecima”, navodi direktorka MMF-a Kristin Lagard.