VAŠINGTON, Istovremeni razvoj malih i velikih gazdinstava najbolji je način da se u budućnosti osigura dovoljno hrane za naglo rastuće stanovništvo Zemlje, navodi se u najnovijoj analizi Svjetske banke (SB).
Ekonomisti SB ističu da je prednost poljoprivredne produkcije u ogromnim agrarnim kompleksima već dokazana na primjeru Brazila, jer je ta zemlja baš zahvaljujući takvom pristupu postala svjetski lider u proizvodnji soje.
Stručnjaci SB su, međutim, proučavajući efekte proizvodnje osnovnih poljoprivrednih proizvoda u Ukrajini tokom perioda od deset godina, došli do zaključka da u toj zemlji mega-farme ne daju uvijek željene efekte i da je najbolja kombinacija kada postoji konkurencija između malih i velikih gazdinstava.
Potrebe za hranom u svijetu su, inače, iz godine u godinu sve veće, a prema procjeni eksperata Ujedinjenih nacija (UN) trenutno širom planete gladuje oko milijarda ljudi, ili približno sedmina od ukupnog svjetskog stanovništva.
Ukoliko se u narednih nekoliko decenija ne osigura osjetan porast proizvodnje hrane problemi će biti još veći, jer stručnjaci UN prognoziraju da će se broj žitelja zemlje uvećati polovinom ovog vijeka na oko devet milijardi.
Cijene prehrambenih proizvoda su na svjetskom tržištu od juna do kraja oktobra ove godine bile niže nego u pretohodnom razdoblju, a cjenovni indeks glavnih poljoprivrednih proizvoda Svjetske banke je ove godine opao oko 12 odsto u odnosu na 2012.
Cijene kukuruza ove godine su, poslije drastičnog lanjskog rasta, usljed velikog podbačaja u proizvodnji te žitarice, opale 32 odsto, dok je pirinač pojeftinio 16 procenata.
Istovremeno je zabilježeno poskupljenje pšenice, jer su kotacije te žitarice od juna do oktobra uvećane oko šest procenata, nakon što su u vrijeme žetve u Evropi i nekim drugim regionima svijeta naglo opale u odnosu na prošlogodišnji nivo.
Prema procjeni međunarodnih poljoprivrednih stručnjaka, ove godine treba očekivati rekordnu globalnu proizvodnju kukuruza, pšenice i pirinča, iako uslovi za gajenje sve tri kulture nisu u svim proizvodnim regionima – poput Kine, Indije i nekih zemalja Južne Amerike – bili idealni. Tanjug